W tej chwili dostępny jest wyłącznie sygnał cyfrowy. Oznacza on lepszą jakość i większe możliwości. Symboliczne przełączenie sygnału miało miejsce o świcie, w białostockim ośrodku Telewizji Polskiej, z udziałem Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego oraz członka zarządu TVP Mariana Zalewskiego. Obecni byli także wojewoda podlaski Maciej Żywno, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor białostockiego oddziału Telewizji Polskiej Grzegorz Sawicki oraz dyrektor białostockiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej Czesław Śliwoniuk.
Wyłączenie nadajników analogowych objęło 102 podlaskie gminy, ponad 1 mln 60 tys. mieszkańców. Brak sygnału analogowego oznacza, że odbiór kanałów telewizyjnych, jest możliwy jedynie po zainstalowaniu odpowiedniego sprzętu: dekoderów typu DVB -T MPEG-4 oraz podłączeniu do anteny zewnętrznej. Chyba, że telewizor jest nowej generacji i ma ten dekoder już wbudowany.
Wszelkie szczegóły techniczne są starannie opisane i zilustrowane na stronie www.cyfryzacja.gov.pl. Informacje można także znaleźć pod bezpłatnym numerem telefonu 800 007 788. Na pytania odpowiedzą także specjaliści z Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku tel. 85 657 83 10 (w godz. od 8.00 do 15.00) oraz białostockiego oddziału Telewizji Polskiej tel. 85 664 81 48 i 85 664 81 65.
Mieszkańcy zachodnich gmin województwa podlaskiego, którzy odbierają sygnał z nadajnika w Miłkach koło Giżycka oraz z nadajnika w Łomży mają czas na przygotowanie się do 23 lipca. Obejmie ich siódmy, ostatni etap wyłączenia sygnału analogowego.
ewelina.s@bialystokonline.pl