Przygotowania do tego remontu rozpoczęto już 7 lat temu. Wówczas wykonano ekspertyzę, w której analizowano, czy most nad kanałami w ogrodach Branickich można poszerzyć i ozdobić rzeźbami. W tym roku remont nareszcie się zaczął.
Do tej pory rozebrano schody (były one elementem wtórnym do XVIII-wiecznej konstrukcji) którymi z mostu można było wejść na brzegi kanału. Usunięto nawierzchnie bitumiczne i kamienne na moście i tuż przy nim oraz balustrady. Z konstrukcji mostowej, w tym z przęseł, zostały zdjęte tynki. W ostatnich dniach ułożono zbrojoną konstrukcję nawierzchni mostu.
Remont obejmie naprawę elementów żelbetowych konstrukcji mostu, ustawienie słupków żelbetowych i balustrad stalowych, zabudowę przestrzeni po rozebranych schodach balustradami i słupkami (ma być wykonana tak, by nie stykała się z istniejącym słupkiem pod rzeźbą sfinksa). W planach jest oczywiście wykonanie nowej wyprawy tynkarskiej wraz z odtworzeniem elementów dekoratorskich. Styl słupków i balustrad pozostanie taki jak obecnie. Na razie nie ma mowy o przyozdobieniu ich rzeźbami.
Nawierzchnia mostku i dojście do niego od strony ul. Akademickiej zostaną wykonane z betonu z wykończeniem antypoślizgowym. Dalej będzie nawierzchnia żwirowa, dopasowana do tej znajdującej się na salonie parterów.
Na czas robót, by umożliwić m.in. ustawienie rusztowań, została usypana grodza ziemna w kanale i przepompowano wodę do części poza teren prac. Po remoncie kanał pod mostem będzie ponownie napełniony wodą.
- Do wakacji most wraz ze słupkami, balustradami oraz nawierzchnią będzie gotowy - zapowiada zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Nie tylko most przy rezydencji Branickich jest remontowany. W tej chwili trwają prace przy fragmencie ogrodzenia obok Pawilonu Włoskiego. Zostały tam ułożone nowe tynki i prowadzona jest wymiana czerwonych dachówek zabezpieczających mur.
Jesienią wykonano remont muru przy bramie Gryf - głównym wjeździe do pałacu. W najbliższym czasie prowadzona będzie zaś rozbiórka fragmentu muru od ul. Akademickiej. W miejscu istniejącej bramy projektowana jest oś widokowa jako przedłużenie alejki ogrodu na ul. Waszyngtona, a w miejscu niszy widokowej - brama z furtkami na osi istniejącej alejki ogrodowej. Będzie to powrócenie do XVIII-wiecznej koncepcji dla tej części ogrodzenia - pierwotnie znajdowała się tam brama do Zwierzyńca Jeleniego oraz właśnie "perspektywa" z rzeźbą Marsa.
ewelina.s@bialystokonline.pl