W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym prezentowanych jest 10 ekspozycji stałych. Największą salę zajmuje wystawa poświęcona przyrodzie północno-wschodniej Polski. W nawiązującym do natury wnętrzu można zobaczyć m.in. żubra, łosia, jelenia, ale też wilka, borsuka, jenota, bobry i wiele gatunków ptaków. Dodatkowo, dzięki specjalnym infokioskom, można nauczyć się rozpoznawania 220 gatunków ptaków Polski i ich głosów.
"W kolejnych pomieszczeniach można podziwiać m.in. skamieniałości z osadów polodowcowych, minerały i skały oraz wystawy prezentujące rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia, faunę mórz podzwrotnikowych, stawonogi tropikalne, a także przyrodę rejonów polarnych. To właśnie okazy z tej ostatniej kolekcji stały się w 1980 r. zaczątkiem Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego" - podaje Uniwersytet w Białymstoku.
Pierwszymi eksponatami były bezkręgowce morskie i ptaki antarktyczne przywiezione przez prof. Andrzeja Myrchę z wyprawy na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na wyspie King George. Dziś uczelniane muzeum nosi jego imię.
Zwiedzający mają też możliwość podziwiania zwierząt z hodowli terraryjnych. Zbiory są systematycznie wzbogacane rozmaitymi wystawami czasowymi. Aktualnie można np. oglądać wystawę minerałów, skamieniałości, meteorytów oraz tektytów. To w sumie ok. 600 eksponatów.
Szczególnie cennym nabytkiem są meteoryty oraz tektyty (bryłki zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię). Do tej pory w zbiorach Centrum nie było pozostałości ciał niebieskich, dlatego podarowane meteoryty stały się początkiem nowej kolekcji.
Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze znajduje się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (Konstantego Ciołkowskiego 1J). Wstęp jest bezpłatny.
24@bialystokonline.pl