Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2011-11-25
Podczas koncertu wystąpią:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Jakub Chrenowicz - dyrygent
Beata Bilińska - fortepian
W programie:
W. A. Mozart - Uwertura do opery "Łaskawość Tytusa" KV 621
S. Rachmaninow - Rapsodia na temat Paganiniego a-moll op. 43
J. Brahms - II Symfonia D-dur op. 73 "Pastoralna
O artystach:
Jakub Chrenowicz - dyrygent
Urodził się w 1986 roku, w Poznaniu. W bieżącym sezonie artystycznym pełni funkcję asystenta dyrektora Filharmonii Narodowej, Antoniego Wita.
W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Jerzego Salwarowskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W ramach programu LLP/Erasmus kształcił się w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem.
Był stypendystą Accademia Musicale Chigiana, gdzie studiował w klasie mistrzowskiej Gianluigi Gelmettiego. Trzykrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. M. Malko w Kopenhadze w 2009 roku. W roku 2007 został laureatem nagrody dla najlepszego uczestnika Ogólnopolskiego Kursu Dyrygenckiego prowadzonego przez Jerzego Salwarowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej oraz został wybrany najlepszym uczestnikiem Międzynarodowego Kursu Dyrygenckiego "Ciudad de Torrevieja" w Hiszpanii.
Dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej, Orquesta Ciudad de Torrevieja (Hiszpania), Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Występował z tak wybitnymi solistami jak m.in. Izabela Kłosińska, Jadwiga Rappé, Katarzyna Romuald Tesarowicz, Konstanty Andrzej Kulka.
Beata Bilińska
Urodziła się w Krakowie. Należy do czołówki polskich pianistów. Od szesnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Obecnie prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą oraz zasiada w jury konkursów pianistycznych.
Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez 6 lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni.
Swoje umiejętności doskonaliła również w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów, m.in. Lee Kum Sing, John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana.
Beata Bilińska jest laureatką II Nagrody na I Międzynarodowym Konkur-sie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy w 1993 roku oraz finalistką 46. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Feruccio Busoniego w Bolzano (Włochy) w 1994 roku. W 2002 roku została laureatką I Nagrody oraz Nagrody Publiczności na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Rina Sala Gallo" w Monzy we Włoszech. Występowała na wielu prestiżowych festiwalach i koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Irlandii, Japonii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech. Współpracowała z wieloma polskimi dyrygentami (m.in. z Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Agnieszką Duczmal, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Salwarowskim, Tadeuszem Strugałą, Antonim Witem, Tadeuszem Wojciechowskim) oraz zagranicznymi (Massimiliano Caldi, Antal Matyas, Wolfgang Michel, Jiri Mikula, Kriss Russmann, Lothar Seyfarth, Eugene Tzigane, Takao Ukigaya). Koncertowała w projektach kameralnych m.in. wielokrotnie z Kwartetem Śląskim oraz z instrumentalistami: Jakubem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Rafałem Kwiatkowskim, Patrycją Piekutowską, Agatą Szymczewską i Marcinem Zdunikiem. W 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali "Isaac Stern Auditorium"
w Nowym Jorku. The New York Concert Review relacjonuje to wydarzenie: " (...) otwarte emocjonalnie i serdeczne podejście pani Beaty Bilińskiej dokonały niemalże wyczynu, jakiego nigdy bym się nie spodziewał: sprawienia tę rozwlekłą Sonatą (Rachmaninow - Sonata b-moll) autentycznej przyjemności ! (...) wyśmienity recital!...".
W grudniu 2005 roku, wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR), dokonała premierowego w Polsce wykonania Koncertu Fortepianowego "Zmartwychwstanie" Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą Kompozytora, w sali koncertowej im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 2007 roku wykonanie to zostało wydane przez wytwórnię DUX na płycie nagrodzonej licznymi nagrodami fonograficznymi. W swoim dorobku posiada 8 płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Sergiusza Rachmaninowa, Fryderyka Chopina, koncerty fortepianowe L. van Beethovena, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne Aleksandra Tansmana.
Beata Bilińska była dwukrotnie nominowana do "Paszportu Polityki" oraz dwukrotnie do nagrody "Fryderyk". Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie "Pizzicato Supersonic Award" w Luxemburgu, "Joker Award" przyznawaną przez belgijskie "Les Crescendo", "Scherzo Award" w Madrycie i "Musica Award" w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008.
W Roku Chopinowskim 2010 koncertowała intensywnie w kraju i zagranicą m.in. w Warszawie, Krakowie, Żelazowej Woli, Kopenhadze, Moskwie, Paryżu, Kownie (Litwa), Neuruppin (Niemcy) i Kawaguchi (Japonia).
Godz.
19.00
Wstęp:
35zł normalny,
28zł ulgowy,
20zł wejściówka,
10zł wejściówka szkolna.
Bilety do nabycia w kasie biletowej od poniedziałku do soboty w godz. 11.30-19.00, tel. +48 (85) 732 00 66, 732 73 43 w. 22 oraz na www.oifp.pl
Patronat internetowy
Portal Miejski BiałystokOnline