Młodzi ludzie nie dbają o swoje hasła. To może nieść ze sobą poważne konsekwencje

2023.02.09 07:53
Ponad połowa Polaków obawia się wycieku bądź kradzieży danych osobowych. Niestety wiele osób, szczególnie młodych, nie dba o swoje hasła.
Młodzi ludzie nie dbają o swoje hasła. To może nieść ze sobą poważne konsekwencje
Fot: pixabay.com

60% naszych rodaków przyznaje, że obawia się o swoje dane. Najbardziej boimy się działalności hakerów. Niestety okazuje się, że większość nie zachowuje zdrowego rozsądku i nie dba swoje hasła do logowania. 93% ankietowanych deklaruje, że nie przekazuje swoich haseł osobom trzecim, co 10. badany w wieku 18-24 lata przyznał się do tego, że zdarzyło mu się to zrobić. A pilnowanie danych jest podstawową zasadą bezpieczeństwa.

– Odsetek tych, którzy postępują nieroztropnie, jest bez wątpienia wyższy. Wiele osób nie przyznaje się do takich zachowań, nawet w anonimowych ankietach. Tymczasem korzystając ze słabych haseł typu 12345, qwerty lub takich złożonych z imion naszych bliskich, przyjaciół lub zwierząt sami prosimy się o kłopoty. Takie zabezpieczenie nie będzie bowiem żadną przeszkodą dla cyberprzestępców, którzy z łatwością zalogują się na nasze konto i zyskają dostęp do danych, które tam gromadzimy. Zdobyte w ten sposób informacje wykorzystają do wyczyszczenia naszego konta albo, podszywając się pod nas, do wyłudzenia pożyczki, podpisania umowy leasingowej lub zakupu sprzętu elektronicznego – mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, partnera Krajowego Rejestru Długów.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że zarządzanie hasłami to nie wszystko. Kluczowe jest też to, by zadbać o bezpieczne warunki korzystania z internetu. Warto unikać podłączania się do publicznych siedzi Wi-Fi. Coraz więcej osób zakłada także osobną skrzynkę mailową, z której korzysta robiąc zakupy w sieci. To też dobry pomysł.

Eksperci wyczulają także na oszustwa phishingowe. Należy zwracać uwagę na co się klika, jakie pliki się pobiera itp. Niestety aż 17% osób przyznaje, że nie sprawdza przed udostępnieniem danych, czy serwis, z którego korzysta ma certyfikat SSL (oznaczony symbolem zamkniętej kłódki).

– Zawsze weryfikujmy adresy stron, z których otrzymaliśmy link. Często okazuje się, że to nie jest przekierowanie do atrakcyjnej promocji. Żeby to sprawdzić, wyszukajmy ręcznie stronę w przeglądarce. Zakupy i transakcje bankowe róbmy zawsze za pośrednictwem oficjalnych stron lub aplikacji mobilnych. Unikajmy korzystania z publicznych otwartych sieci Wi-Fi. Korzystajmy też z aktualizowanych programów antywirusowych, które zapewnią bezpieczeństwo w przypadku podstawowych zagrożeń, wysyłając ostrzeżenie przed pobraniem niebezpiecznym plików i informując o niezweryfikowanych stronach mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, partnera Krajowego Rejestru Długów.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1142 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39