Międzynarodowy Konkurs Młodych Dyrygentów to inicjatywa wyjątkowa, bo przeznaczona niemal dla debiutantów wkraczających w koncertową rzeczywistość. Jego uczestnikami mogą być osoby, które nie ukończyły 31. roku życia.
Szansa dla młodych i zdolnych
- Impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem - mówi Grzegorz Puchalski, p.o. dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 184 młodych dyrygentów z 43 krajów. Komisja weryfikacyjna wyłoniła spośród nich 32 uczestników z 17 krajów, którzy powalczą o nagrody.
Będą wśród nich reprezentanci m.in. Francji, Czech, Bułgarii, Chin, Argentyny i Polski. Na laureatów czekają nie tylko nagrody finansowe - ich pula to 9,5 tys. euro. Zdobywca pierwszej nagrody ma zagwarantowany udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który odbywa się w Katowicach. Po konkursie laureaci zapraszani są także do współpracy z wieloma filharmoniami w Polsce. W ramach nagród pozaregulaminowych swoje wyróżnienia przyznają m.in. orkiestra i studenci Uniwersytetu Muzycznego.
Pomysłodawcą konkursu jest Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Zasiądzie w jury, będzie też dyrygentem koncertu inauguracyjnego.
- Chcę stworzyć szansę młodym, zdolnym dyrygentom, promować ich - przyznaje.
A jest to jedna z niewielu tego rodzaju imprez, w której młodzi ludzie z całego świata mają szansę zaprezentować swoje umiejętności.
Ważna też mimika
Konkurs zostanie zainaugurowany koncertem w niedzielę, 15 maja w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Orkiestrę OiFP poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczak, na fortepianie zagra Kevin Kenner. W kolejnych dniach - 16-17 maja (I etap) i 18-19 maja (II etap) zaplanowano przesłuchania konkursowe. Po pierwszym etapie, w którym dyrygenci mają tylko 20 minut na występ, odpadnie połowa uczestników.
- Już wtedy dyrygent musi pokazać muzykę ze wszystkimi jej czynnikami: artykulacją, dynamiką, frazą - wyjaśnia Błaszczyk. - Dla słuchaczy fascynująca jest też jego mimika.
W drugim etapie zaprezentuje się już maksymalnie 16 uczestników. Do ścisłego finału, który odbędzie się 20 maja, wejdzie maksymalnie sześciu. Ci będą mieli już godzinę na występ. Laureatów zobaczymy w uroczystym koncercie w sobotę, 21 maja. Na wszystkie przesłuchania wstęp jest wolny, transmisje z koncertów będzie można obejrzeć na stronie www.oifp.pl.
Konkursowi towarzyszą: pokaz filmu "Między dźwiękiem a ciszą" w reż. Aleksandry Osadowskiej-Padlewskiej, przedstawiającego sylwetkę wybitnego kompozytora, Witolda Lutosławskiego, oraz wystawa "Natura", składająca się z fotografii przyrodniczej Romana Rogozińskiego i rzeźb uznanego rzeźbiarza-leśnika, Sławomira Smyka.
Objęliśmy V Międzynarodowy Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego patronatem medialnym. Jego szczegółowy program znajdziecie tutaj.