Młodzi z Podlaskiego wzięli udział w konsultacjach strategii na rzecz młodego pokolenia
Niemal 1000 młodych osób z Podlaskiego zdecydowało się zapisać na konsultacje strategii na rzecz młodego pokolenia. Wydarzenie odbyło się we wtorek (5.10). 600 zgłoszonych bardzo aktywnie uczestniczyło w spotkaniu, podejmowali ciekawe tematy, brali udział w dyskusjach i zgłaszali swoje pomysły. Po 3 godzinach wspólnych rozmów udało się wyłonić kilkaset pomysłów i rozwiązań, które posłużą w tworzeniu rządowego, wieloletniego planu działań w obszarach kluczowych dla młodych Polaków.
W konsultacjach uczestniczył pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej, inicjator konsultacji - Piotr Mazurek, który podczas spotkania podkreślał, jak ważne jest to, by wsłuchiwać się w głos, potrzeby i oczekiwania młodych ludzi, którzy przez wiele lat tak naprawdę nie mieli możliwości wypowiadania się w najważniejszych dla nich sprawach.
- 1000 młodych ludzi zgłosiło swój udział w konsultacjach strategii RP na rzecz młodego pokolenia dla woj. podlaskiego. Jestem przekonany, że zgłoszone dziś pomysły i rozwiązania wniosą istotny wkład do rządowej strategii dla młodzieży - powiedział Piotr Mazurek. - Dziękuję wam, młodym mieszkańcom woj. podlaskiego, za obecność na dzisiejszych konsultacjach. Wasza obecność to wyraz wielkiego zaangażowania obywatelskiego młodzieży w województwie, która jest gotowa do pracy na rzecz przyszłości Polski – dodał.
Uczestnicy zgłaszali pomysły nie tylko odnośnie regionu, ale i całego kraju
Uczestnicy podlaskich konsultacji podczas rozmowy wypowiadali się nie tylko w sprawach dotyczących regionu, w którym na co dzień mieszkają, ale i tych, które dotyczą całego kraju.
Dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w konsultacjach i zgłoszą swoje uwagi. Każdy merytoryczna opinia może mieć znaczenie. Chcemy usłyszeć autentyczny głos młodych ludzi o tym, czego potrzebują, czego się obawiają i jakie maja oczekiwania wobec Państwa – powiedział uczestniczący w konsultacjach wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Wszystkie osoby, które brały udział w wydarzeniu podzieliły się na sześć zespołów tematycznych, w których poruszali tematy związane z "edukacją i szkolnictwem wyższym", "rynkiem pracy i przedsiębiorczością", "społeczeństwem obywatelskim i kulturą", "polityką społeczną, prorodzinną i mieszkaniową", "zdrowiem i sportem" oraz "ekologią i klimatem".
Dotychczas takie konsultacje odbyły się w 8 województwach, a udział wzięło w nich około 10 tys. młodych osób. Planowane są spotkania w kolejnych regionach. Do tej pory zgłoszonych zostało 4 tys. spostrzeżeń i problemów oraz 2,5 tys. propozycji rozwiązań problemów.
Na stronie internetowej projektu jest możliwość zgłoszenia swoich pomysłów do strategii na rzecz młodego pokolenia za pośrednictwem formularza internetowego w zakładce "weź udział", a następnie "zgłoś pomysły".
justyna.f@bialystokonline.pl