Miejsce, w którym mamy zamieszkać, to nie tylko nasze cztery ściany, ale także i okolica. Warto nieco dłużej zastanowić się nad lokalizacją swojego mieszkania czy domu i dopasować ją do stylu życia, jaki prowadzimy. Czy planujemy założyć rodzinę, czy mieszkamy ze zwierzętami? Czy wolimy poruszać się samochodem, a może komunikacją miejską?
Specjaliści od nieruchomości wielokrotnie podkreślają, iż obok ceny, powierzchni czy liczby pokoi, ważna jest okolica, w której przyjdzie nam spędzić wiele lat. Przymierzając się do inwestycji spiszmy wszystkie cechy lokalizacji wymarzonego "M", na których nam zależy. Dla niektórych kluczowy może być widok z okna, nasłonecznienie, dla kierowców niewątpliwie istotne będzie miejsce parkingowe lub garaż oraz brak codziennych korków. Dodatkowo ważne jest, byśmy czuli się w danej dzielnicy bezpiecznie.
Są tacy, co wolą mieszkać w centrum miasta, w pobliżu wielu sklepów, pubów i ulic, skąd wszędzie jest blisko. Inni natomiast są osobami ceniącymi sobie ciszę i spokój. Preferują sąsiedztwo lasu, okolice oddalone od zgiełku miasta, z trasami rowerowymi oraz miejscami do długich spacerów.
Lokalizacja jest kluczowym czynnikiem świadczącym o komercyjnej atrakcyjności mieszkania. Adres w znacznej mierze wpływa na cenę lokalu.
Na rynku pierwotnym warto rozważyć oferty zaufanych deweloperów. Najwięcej informacji możemy uzyskać w czasie "dni otwartych", podczas których mamy możliwość dokładnego przyjrzenia się mieszkaniom i okolicom. Możemy wtedy także liczyć na atrakcyjne promocje.
Przed podjęciem decyzji należy zwrócić również uwagę nie tylko na obecny obraz miasta, ale też na jego przyszłość – poznać plany zagospodarowania terenu, zwłaszcza planowane inwestycje i rozwój lokalnej infrastruktury. Takie informacje dostępne są w urzędach gminy.
Decyzja o zakupie mieszkania lub domu jest jedną z ważniejszych w naszym życiu. Nie warto spieszyć się w jej podjęciem – starajmy się znaleźć miejsce idealne, które spełni wszystkie nasze oczekiwania.
ewa.r@bialystokonline.pl