Miejska gościnność pod lupą. 11% mieszkańców Białegostoku stanowią Ukraińcy

2022.04.27 09:25
Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przygotowało raport przybliżający rozmieszczenie Ukraińców i Ukrainek w granicach Polski. Jak z niego wynika, ponad 36 tys. z nich mieszka w Białymstoku.
Miejska gościnność pod lupą. 11% mieszkańców Białegostoku stanowią Ukraińcy
Fot: Unia Metropolii Polskich
Ilość Ukraińców przebywających w Polsce na dzień 1.04.2022 r.

Gdzie teraz przebywają nowo przybyłe osoby z Ukrainy?

Raport "Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse" został stworzony przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich o uchodźcach z Ukrainy w polskich miastach. Pokazuje on skalę wzrostu liczebności 12 największych polskich miast na skutek napływu uchodźców z Ukrainy. Ma on być również podstawą do opracowania dalszego planu pomocy zarówno dla samych Ukraińców, jak i niosących im pomoc samorządom.

"24 lutego naszym ukraińskim przyjaciołom i przyjaciółkom zawalił się świat. Choć wojna w Ukrainie trwa od 2014 r., to jeszcze nigdy Ukraińcy i Ukrainki nie musieli na tak masową skalę uciekać ze swoich domów. W następnych dniach Polki i Polacy dokonali niesłychanej rzeczy – przyjęli z otwartymi ramionami uciekających przed bombami i strzałami ukraińskich uchodźców wojennych. Już dziś możemy stwierdzić, że do Polski przybyło ich blisko trzy miliony. Ale ile z nich zostało w Polsce? Gdzie teraz przebywają nowo przybyłe osoby z Ukrainy? W których miastach i gminach? Do tej pory nikt nie był w stanie tego powiedzieć" - napisał we wstępie Marcin Wojdat, dyrektor Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Opracowany raport pozwala przybliżyć liczbę i geograficzne rozmieszczenie Ukraińców i Ukrainek w granicach Polski, w szczególności w granicach 12 miast tworzących Unię Metropolii Polskich, której prezesem jest Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

W raporcie możemy poznać 3 główne motywacje uchodźców z Ukrainy przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru miejsca pobytu w Polsce. Pierwszą z nich jest znajomość miejscowości, ponieważ uchodźcy i uchodźczynie wybierają miasta znane choćby z samej nazwy lub takie, które w przeszłości mieli możliwość odwiedzić. Drugim aspektem jest znajomość ludzi, ponieważ często wśród osób uciekających przed wojną działają siatki społeczne, a wybór docelowego miejsca pobytu może być podyktowany znajomościami lub zamieszkującą już tam bliższą lub dalszą rodziną. Ostatnim takim aspektem może być spontaniczny wybór, czyli impuls, czy oferta pomocowa ze strony osób prywatnych.

Sytuacja w Białymstoku

Białystok jest 12. miastem w Polsce, które przyjęło największą liczbę uchodźców. Na czele jest oczywiście Warszawa, która gości niemal 300 tys. osób. Jak wynika z raportu, według stanu na 1 kwietnia, już 11% mieszkańców Białegostoku stanowią Ukrainki i Ukraińcy.

Według Tadeusza Truskolaskiego sytuacja ta "to zdawanie egzaminu z bycia dobrym sąsiadem, przyjacielem. Obywatele Ukrainy potrzebują naszej pomocy tu i teraz, a my jej udzielamy. Przykładów jest wiele... Miejskie Centrum Pomocy Uchodźcom przy Węglowej, gdzie zapewniamy schronienie, wyżywienie i bieżącą opiekę, Free Shop na Stadionie Miejskim, ale także niesamowita mobilizacja wśród mieszkańców, którzy przyjmują uchodźców w swoich domach" - czytamy w raporcie.

Białystok wraz z przylegającymi do niego 25 gminami tworzy Białostocki Obszar Metropolitalny. W wyniku wojny liczba Ukraińców mieszkających na jego terenie wzrosła do 62 445.

"Spośród nich 36 592 (59%) mieszka w samym Białymstoku. Oznacza to, że 11% spośród 333 500 osób mieszkających w stolicy Podlasia stanowią Ukraińcy. Warto również zwrócić uwagę na dane dotyczące przepływów między ludnością nocną a dzienną. Wskazują one, że w mieście centralnym jest o 35% więcej uchodźców i migrantów z Ukrainy w ciągu dnia niż w nocy. To odwrotny trend niż w pozostałych miastach i gminach metropolii, gdzie o 41% więcej Ukraińców przebywa w nocy niż w dzień" - wynika z raportu.

W skład białostockiego obszaru metropolitalnego wchodzą Miasto Białystok i gminy: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dąbrowa Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Janów, Juchnowiec Kościelny, Korycin, Krynki, Kuźnica, Łapy, Michałowo, Nowy Dwór, Poświętne, Sidra, Sokółka, Suchowola, Supraśl, Suraż, Szudziałowo, Turośń Kościelna, Tykocin, Wasilków, Zabłudów i Zawady.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1655 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39