Białostockie getto zostało utworzone przez nazistowskich okupantów 26 lipca 1941 r. i znajdowało się na obszarze wyznaczonym przez dzisiejsze ul. Lipową, Sienkiewicza, Towarową i Poleską. Zamknięto w nim wówczas około 40 tys. osób żydowskiego pochodzenia.
Główne bramy getta znajdowały się przy ul. Malmeda i Jurowieckiej. Osoby zamknięte w getcie były zmuszone do pracy na rzecz władz okupacyjnych, co stanowiło jedynie zalążek cierpień, które miały się rozgrywać w kolejnych latach.
W 1943 r. Niemcy postanowili zlikwidować getto. Podczas akcji likwidacyjnej, która odbyła w dniach 15-16 sierpnia, wybuchło powstanie, będące próbą obrony i ocalenia swojego życia. Powstanie zostało jednak brutalnie stłumione przez niemieckie siły zbrojne, a ostateczna likwidacja getta nastąpiła we wrześniu. Jego mieszkańcy zostali w następstwie przewiezieni do różnych obozów zagłady, głównie do Treblinki. Prawie wszyscy skazani byli na zagładę, a z 40 tys. mieszkańców getta przeżyło zaledwie 300 osób.
Uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających główne bramy białostockiego getta będzie uczczeniem tych, którzy stracili życie w Białostockim getcie. Wydarzenie jest związane z 80. rocznicą Powstania w Getcie Białostockim.
Wydarzenie odbędzie się w środę (26.07).
Więcej informacji: Uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających główne bramy białostockiego getta
24@bialystokonline.pl