14 marca gościem specjalnym będzie Krzysztof Koehler - profesor i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik pism "Arcana", "Pressje" i "Fronda". Jest krytykiem literackim, eseistą, historykiem literatury, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia "brulionu".
Koehler jest m.in. autorem książek: "Wiersze" (1990), "Nieudana pielgrzymka" (1993), "Trzecia część" (2003) "Partyzant prawdy" (2006), "Porwanie Europy" (2008), "Krzysztofa Warszewickiego i Anonima uwagi o wolności szlacheckiej" (2010); scenariuszy do filmów dokumentalnych i widowisk telewizyjnych: "Sarmacja, czyli Polska", "Macie swojego poetę!", "Pieśni postu świętego z dawnych polskich poetów zebrane".
Kolejna środa, 21 marca będzie okazją do spotkania z Arkadiuszem Szarańcem - teatrologiem, człowiekiem reklamy, dziennikarzem, fotografem, autorem scenariuszy i wystaw. Od wielu lat poszukuje miejsc i szlaków, w których liczne wzajemne związki łączą ludzi, historię i krajobraz, gdzie tworzy się "alchemia natury i kultury". Zredagował książkę "Brzoza północno-wschodniej Polski" (2008).
Na zakończenie marcowych Śród Literackich (28.03) o romantycznej tęsknocie za śmiertelnością opowie dr Krzysztof Korotkich. Jest adiunktem w Zakładzie Badań Interdyscyplinarnych i Porównawczych "Wschód - Zachód" Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Bada wyobraźnię poetycką wieku XIX i XX. Jest autorem szkiców o twórczości J.B. Dziekońskiego, A. Malczewskiego, B. Leśmiana, Z. Herberta, E. Lipskiej i o dramacie współczesnym. Redaktor serii "Czarny Romantyzm". W 2011 roku wydał "Wyobraźnię apokaliptyczną Juliusza Słowackiego".
Spotkania rozpoczynają się o godz. 17 w Wypożyczalni Głównej przy ul. Kilińskiego 11. Wstęp wolny.