- Projekt trwa od początku 2011 roku, udało nam się nagrać ponad 100 godzin relacji - mówiła podczas inauguracji przedsięwzięcia na tarasach Centrum Agnieszka Mieńko, koordynatorka projektu. - Zeskanowaliśmy też wiele dokumentów, fotografii. Zgromadziliśmy bogaty materiał.
I dodała, że w opowieściach białostoczan przewijają się nie tylko sielskie wspomnienia, ale też tragiczne wydarzenia, przede wszystkim związane z wojną.
Część osób przyniosła do placówki przy Warszawskiej osobiste przedmioty, które miała ze sobą w trakcie wywózek czy likwidacji białostockiego getta. Na wystawie zaaranżowanej przez Małgorzatę Niedzielko można więc oglądać m.in. archiwalne listy, dokumenty, książki, aparat fotograficzny, harcerski mundur czy sportowy dysk.
Ale projekt tworzą przede wszystkim nagrania udostępniane bezpłatnie w kiosku multimedialnym. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu jego zawartość podzielona jest na rekordy ułatwiające przeszukiwanie archiwum. Pierwszy etap projektu podsumowuje też wydawnictwo z fragmentami wspomnień i archiwalnymi zdjęciami.
Jerzy Szerszunowicz, dyrektor Centrum im. Ludwika Zamenhofa, zaprasza wszystkie osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami. CLZ planuje tworzyć kolejne cykle Mediateki, które będą sukcesywnie uzupełniane.
Przeczytaj także:
Białostoczanie mówią. Multimedialne archiwum historii mówionej miasta i regionu w CLZ