Świetny wynik
Znane są już wstępne wyniki tegorocznych matur. Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała informację na ich temat w czwartek (4.07). Jeśli chodzi o rezultaty ogólnopolskie, to całym kraju do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej w maju przystąpiło 247 230 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników). Egzamin dojrzałości pozytywnie zakończył się dla 80,5% tegorocznych maturzystów (199 056 osób), z czego w liceach ogólnokształcących maturę zdało 86,4% (135 000 osób), a w technikach 70,5% (64 056).
- Tegoroczna zdawalność matur utrzymała się na bardzo podobnym poziomie jak w poprzednich latach. Widać więc, że poziom trudności zadań egzaminacyjnych również jest na podobnym poziomie – mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji.
W województwie podlaskim wynik jest jeszcze lepszy, ponieważ z 8282 uczniów, którzy przystąpili do egzaminów, zdało je aż 83,6%. To drugi, po Małopolsce, najlepszy wynik w kraju. Tylko 939 osób będzie musiało przystąpić do poprawek w sierpniu (11,3%), a osób, które matury w ogóle nie zdały, jest zaledwie 423 (5,1%).
Jeśli rozdzielić to na absolwentów liceów i techników, to w tych pierwszych maturę zdało 89% uczniów, 7,2% ma poprawki, a 3,8% nie udało się zaliczyć więcej niż jednego egzaminu (dokładnie 205 osobom). W technikach natomiast zdawalność wyniosła 73,5%. Procent osób, które mają szansę na rehabilitację w sierpniu wyniósł 19. Całkowicie nie zdało matury 7,5% uczniów techników, ale w liczbach bezwzględnych to zaledwie 218 osób.
Z wiedzą o społeczeństwie na bakier
Jak można było domyślić się, największy problem uczniowie mieli z matematyką, którą zdało 88% przystępujących do matury, ale z drugiej strony średni wynik uczniów województwa podlaskiego z tego przedmiotu jest wyższy niż z języka polskiego (60% do 52%), chociaż zdawalność z "polaka" to aż 96%.
Najgorszy średni wynik uczniowie w naszym regionie, biorąc pod uwagę także przedmioty nieobowiązkowe, uzyskali z wiedzy o społeczeństwie – 28%, geografii – 29%, filozofii i biologii – po 33%.
W naszym województwie można zdawać też język białoruski. Na poziomie podstawowym zdało ją 99% ze średnim wynikiem 72%, ale już na poziomie rozszerzonym wszystkich 12 uczniów, którzy do niej przystąpili, uzyskało maksymalny wynik.
Teraz maturzyści, którzy zamierzają kontynuować edukację na studiach, mogą składać papiery na uczelnie. Na początku lipca ruszyła rekrutacja na Uniwersytecie w Białymstoku oraz na Politechnice. Szczegóły poniżej:
Rusza rekrutacja na Uniwersytecie w Białymstoku. Czeka kilkadziesiąt kierunków studiów;
Ruszył nabór na Politechnikę Białostocką. W tym roku trochę zmian i nowości.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl