Matura z języka polskiego. Bolesław Prus na egzaminach w liceach i technikach [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

2015.05.04 00:00
W poniedziałek (4.05) uczniowie trzecich klas liceum oraz czwartych technikum napisali maturę z języka polskiego. Ci pierwsi zdawali egzamin dojrzałości na nowych zasadach. Jedni i drudzy zmierzyli się jednak z tekstami Bolesława Prusa.
Matura z języka polskiego. Bolesław Prus na egzaminach w liceach i technikach [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]
Fot: JK
Maturzyści z IV LO

W tym roku egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci technikum przystąpią do egzaminu na tych samych zasadach, które obowiązywały w ubiegłym roku. Absolwenci liceum ogólnokształcącego do egzaminu przystąpią już w nowej formule.

W tym roku wprowadzono zmiany

Nowa formuła matury dotyczy przede wszystkim części ustnej egzaminu z języka polskiego. Uczniowie już nie będą omawiali przygotowanej wcześniej prezentacji. W tym roku czeka ich rozmowa z egzaminatorami. Maturzyści będą losowali zadanie dotyczące tekstu literackiego, ikonicznego czy popularnonaukowego oraz odnoszące się do niego pytanie. Zdający będzie miał kwadrans na przygotowanie się do odpowiedzi.

Tegoroczni maturzyści na maturze podstawowej z języka polskiego jak zawsze zmierzyli się z zadaniami otwartymi i zamkniętymi. Zdaniem maturzystów, niektóre pytania były podchwytliwe.

- Matura nie należała do najłatwiejszych, ponieważ cała nasza klasa siedziała do końca, a na maturze próbnej większość wychodziła wcześniej. Nastawiałam się na prostsze pytania. Dużo czasu zajęło mi opracowania wiersza. Zagadnienia do fragmentów były tak sformułowane, że trzeba było się nad nimi sporo zastanawiać – mówi Justyna Przymierska, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku.

Jak informuje wicedyrektor tej szkoły, uczniowie byli zdenerwowani, aczkolwiek większość z egzaminu wyszła z uśmiechem na twarzy.
- Stres był na pewno olbrzymi, na pewno bardzo się przejmowali przed maturą, a gdy wyszli, powiedzieli, że więcej było krzyku niż problemu. Uczniowie wychodzili raczej w dobrych nastrojach – twierdzi Anna Zawadzka.

"Lalka" po raz kolejny ne egzaminie maturalnym

Na maturze, którą pisali uczniowie liceum, pojawiła się po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku lat "Lalka" Bolesława Prusa. Większość zdających spodziewała się tej lektury.

- Matura nie była aż taka trudna. Jestem zadowolony, że była "Lalka". Moim zdaniem matura próbna była trudniejsza niż ta prawdziwa. Jak się człowiek uczył, to nie powinien mieć problemu - uważa Szymon Ziółkowski.

Na maturze podstawowej z języka polskiego absolwenci liceum musieli wykazać się wiedzą o języku. Jedno z zadań dotyczyło przekształcenia zdania w taki sposób, by uniknąć stosowania wyrazów modnych. Trzy punkty można było zdobyć za napisanie streszczenia artykułu Jerzego Bralczyka pt. "Co się nosi w mówieniu?". Uczniowie musieli też na podstawie fragmentu napisać tytuł dzieła i jego autora. Pojawiły się także pytania dotyczące tekstu Wojciecha Nowickiego "Książki na całe życie". Najwyższe noty można było jak zawsze zdobyć za dłuższą wypowiedź pisemną. Licealiści wybierali między wypracowaniem ze wspomnianej wcześniej "Lalki" Prusa a interpretacją wiersza "Ta jedna sztuka" Elizabeth Bishop.

Z innymi zadaniami zmierzyli się absolwenci technikum. Odpowiadali m.in. na pytania dotyczące tekstu Marcina Zamorskiego pt. "Hipermarket kultury". Musieli np. wypisać zdanie w mowie niezależnej i wymienić trzy funkcje kulturowe, jakie pełni współczesny hipermarket. Jeśli chodzi o dłuższą wypowiedź pisemną, to uczniowie wybierali między interpretacją utworu "Z legend dawnego Egiptu" Bolesława Prusa a analizą tekstów Adama Mickiewicza "Dziady część III" oraz Melchiora Wańkowicza "Ziele na kraterze".

Sprawdź ARKUSZE ODPOWIEDZI

We wtorek (5.05) matura podstawowa z matematyki.

Zobacz też: Harmonogram matur. Sprawdź terminy egzaminów

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1693 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39