"Matki równoległe" w ramach Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych

2022.02.16 08:16
Cykl Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych "W głębi" to efekt współpracy działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF-u GAG z psychoterapeutami. Polega on na wspólnym oglądaniu filmu oraz na dyskusji nad nim w nurcie psychoanalitycznym.
"Matki równoległe" w ramach Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych
Fot: Materiały prasowe

W piątek (18.02) w ramach Spotkań zostanie pokazany film Pedra Almodóvara – "Matki równoległe".

Najnowszy film Almodóvara to pean na cześć kobiecej przyjaźni, solidarności. Dzieło traktuje też o sile pamięci i potrzebie jej pielęgnowania. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach – "Matki równoległe" portretują życie w jego wszystkich odcieniach.

Bohaterki filmu (w tej roli niezapomniana i nagradzana Penélope Cruz oraz Milena Smit) spotykają się na oddziale położniczym, rodzą dzieci w tym samym czasie. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis (Cruz) jest dojrzałą kobietą i wie, że sobie poradzi, Ana (Smit) to nastolatka i jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

Według krytyków, Almodóvar nie tylko z wielką czułością portretuje matki (co robił już w poprzednich filmach), ale także przygląda się moralności, opowiada o najgłębszych uczuciach, potwornym bólu, życiowej uczciwości. "(…) Jest w tym filmie również opowieść o rodzinie, korzeniach, poszukiwaniu tradycji. A wreszcie o inności i samotności. Jest ponadto coś, czego dotąd w filmach tego twórcy nie było: polityka i próba spojrzenia wstecz na wojnę, z którą do dzisiaj Hiszpanie się nie rozliczyli" - pisała Barbara Hollender.

Tym razem w spotkaniu wezmą udział Iza Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz dr Katarzyna Sztop-Rutkowska – socjolożka, aktywistka miejska, matka. Wykładowca w Instytucie Socjologii UwB. Prowadzi Fundację Laboratorium Badań i Działań Społecznych. Dzięki dyskusji będzie można odkryć pokłady głębi psychologicznej w wyświetlonym filmie.

Psychoanalityczne Spotkania Filmowe odbędą się w piątek (18.02), o godz. 19:30 w Kinie Forum. Bilety w cenie 20 zł (w kasie kina) oraz 16 zł (w sprzedaży online).

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1513 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39