Żona i syn postanawiają dochodzić sprawiedliwości, co wiąże się z koniecznością prowadzenia obszernej korespondencji. Nieoczekiwanie przymus staje się pasją - pisanie niezliczonych podań i próśb rodzi w bohaterze kult słowa pisanego. Symboliczny dar od niepiśmiennego ojca - kradzione pióro ze złotą stalówką - przesądza o jego dalszych losach.
"Pióropusz" przyniósł Marianowi Pilotowi Literacką Nagrodę Nike 2011. Jury Nagrody pod przewodnictwem prof. Grażyny Borkowskiej wybrało książkę Mariana Pilota spośród siedmiu finalistów, wśród których znaleźli się m.in. Sławomir Mrożek z pierwszym tomem "Dzienników", Ignacy Karpowicz z "Balladynami i romansami" oraz Andrzej Stasiuk z "Dziennikiem pisanym później".
Marian Pilot urodził się 6 grudnia 1936 r. w Siedlikowie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Ostrzeszowie. Jest absolwentem wydziału dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w wielu redakcjach, takich jak "Wiadomości Filmowe" (1958-1960) i "Na przełaj" (1960-1967) jako kierownik działu kulturalnego. W latach 1967-1978 pełnił funkcję kierownika działu prozy "Tygodnika Kulturalnego". W 1982 r. pracował w redakcji filmów fabularnych Telewizji Polskiej. W 1987 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Pilot pisze gwarą, łączy prozę "nurtu chłopskiego" z tradycją gombrowiczowską. Sam o sobie mówi, że jest pisarzem leniwym, który wydaje książkę raz na dziesięć lat, po czym odchodzi w zapomnienie.
Spotkanie autorskie z laureatem Literackiej Nagrody Nike 2011 dziś w Centrum im. L. Zamenhofa o godz. 18. Poprowadzi je literaturoznawca dr Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę.