Nowy konsulat kraju nadbałtyckiego w Białymstoku
W czwartek (23 listopada) uroczyście zainaugurowano działalność Konsulatu Republiki Łotewskiej, czyli pierwszej placówki konsularnej tego kraju we wschodniej Polsce. W Auli Magna Pałacu Branickich obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Łotwy (między innymi Ambasador Łotwy w Polsce Juris Poikāns), konsulowie honorowi krajów nadbałtyckich, reprezentanci środowisk naukowych i biznesu, samorządowcy i podlascy parlamentarzyści.
– Otwarcie tej placówki to uzupełnienie reprezentacji krajów nadbałtyckich w naszym regionie. A to dowodzi, że relacje między naszymi krajami są znakomite. Oznacza również, że województwo podlaskie jest bardzo istotnym partnerem dla Litwy, Estonii i właśnie Łotwy – mówił marszałek Artur Kosicki i kontynuował: – Dobre kontakty i wolę współpracy mamy nie tylko z krajami sąsiadującymi bezpośrednio, ale też z tymi położonymi nieco dalej. Liczę bardzo na rozwój naszych kontaktów w wielu obszarach.
Konsul z doświadczeniem
Funkcję konsula honorowego powierzono dr. hab. Arturowi Olechno, profesorowi Uniwersytetu w Białymstoku, który od dziewięciu lat pełnił funkcję radnego Gminy Supraśl (teraz musiał złożyć mandat).
- Wspaniały naukowiec, samorządowiec, znakomicie nadaje się na to stanowisko - tak podsumował wybór Olechno na konsula marszałek Kosicki.
W swoim dorobku zawodowym Olechno może się pochwalić między innymi następującymi stanowiskami: Prodziekan ds. Dydaktyki na Wydziale Prawa, przewodniczący Kolegium Elektorów UwB oraz wykładowca Programu Erasmus+ (m.in. Tomas Masaryk University, Brno, Czechy; Carlos III University, Madryt, Hiszpania; Sakarya University, Sakarya, Turcja), a także Arbiter Wschodniego Sądu Arbitrażowego w Białymstoku czy mediator sądowy przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.
– Wierzę, że otrzymana nominacja jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju relacji polsko-łotewskich: tych o charakterze naukowym, ale też gospodarczym, turystycznym czy kulturalnym – mówił Olechno podczas uroczystości.
Dlaczego Białystok
O usytuowaniu konsulatu Łotwy w stolicy województwa podlaskiego w dużej mierze zadecydowały względy geograficzne.
– To miejsce jest bardzo logiczne. Dla Łotwy jesteście najbliżej położonym województwem w Polsce. I każdy Łotysz, który chce pojechać czy w głąb Polski, czy do Niemiec, pojedzie oczywiście przez województwo podlaskie. Podróżujący często potrzebują pomocy w nagłych sprawach i w takim miejscu ją znajdą – zaznaczył ambasador Juris Poikāns, który również liczy na rozwój kontaktów gospodarczych, biznesowych i naukowych.
ewa.reducha@bialystokonline.pl