"Mam przesłanki, że groźby mogą się spełnić". Poseł interweniuje ws. mowy nienawiści

2019.02.27 16:45
Krzysztof Truskolaski zaapelował do ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, żeby zajęli się sprawą gróźb karalnych wobec jego osoby. Policja i prokuratura bowiem sobie z tym nie radzą.
"Mam przesłanki, że groźby mogą się spełnić". Poseł interweniuje ws. mowy nienawiści
Fot: MN

W październiku 2017 r. po Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (przyjęto wtedy rezolucję ws. praworządności w Polsce) na posła Krzysztofa Truskolaskiego, który poparł wówczas tę rezolucję, spadło wiele krytyki - żeby nie napisać pomyj.

W internecie pojawiły się takie komentarze, jak "Truskolaski – za żebro i na hak! Albo na pal! Tak od wieków postępowano ze zdrajcami. Białostocczanie powinni zadbać o świeże powietrze w swoim mieście". Sam poseł dostawał też wiadomości prywatne jak np. "Bedziesz k.... wisiał za podpier....... własnego kraju już niedlługo. Zobaczysz" [pisownia oryginalna]. Te i inne, podobne przypadki poseł zgłosił wówczas jako przestępstwa z art. 190 § 1 kk oraz art. 190a §1 kk, czyli groźby karalne i stalking, za co grozi nawet kara pozbawienia wolności do 2 lat.

- Takich spraw, które złożyłem, było łącznie 10. Zostały one zgłoszone w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku i przekazane do Prokuratury Rejonowej – przypomina poseł Truskolaski. - Niestety pół roku później dostałem od prokuratury pismo odmawiające wszczęcia tych postępowań z uwagi na to, że podobno w tym czasie nie pełniłem obowiązków poselskich, co było oczywiście nieprawdą i sąd przyznał mi rację, i kazał wznowić postępowanie.

Sprawcy nieznani...

Sprawdzanie przez prokuraturę wszystkich spraw trwało aż do listopada 2018 roku, kiedy to większość z nich została umorzona. W jednym z przypadków okazało się, że osoba, która stała za groźbami, jest niepoczytalna, w innym - w którym chciano postawić zarzuty - nie udało się znaleźć człowieka za nie odpowiedzialnego i sprawę zawieszono. Pozostałe 8 zostały umorzone, ponieważ nie ustalono tożsamości odpowiedzialnych.

Mimo zażalenia na tę decyzję, złożonego przez posła, tym razem Sąd Rejonowy uznał, że służby dopełniły obowiązków.

- Chciałbym przypomnieć, że w internecie nikt nie jest anonimowy. W internecie każdego można po adresie IP zidentyfikować, jeśli oczywiście się chce. W listopadzie pokazywałem printscreeny z konta dwóch osób na Facebooku, które cały czas są aktywne w sieci i w listopadzie 2018 roku były w Polsce. Jednak sąd nie uwzględnił moich materiałów dowodowych – mówi Krzysztof Truskolaski.

Oni mogą mnie znaleźć

Poseł przypomina to, co wydarzyło się przecież nie tak dawno w Gdańsku, gdzie zamordowany został Paweł Adamowicz, pokazuje, że mowa nienawiści nie zawsze kończy się na słowach.

- Mam uzasadnione przesłanki ku temu, że te groźby mogą się spełnić. Policja i prokuratura nie znalazły tych osób, ale te osoby mogą znaleźć mnie, moich bliskich czy pracowników. Prowadzę konto na Facebooku, stronę internetową i takie osoby mogą wiedzieć, gdzie w danym momencie jestem i kto wie, czy nie spełnią tych gróźb – zauważa Krzysztof Truskolaski.

Jako że poseł wyczerpał już ścieżkę prawną, jeśli chodzi o zaskarżanie decyzji prokuratury, postanowił zwrócić się bezpośrednio do dwóch ministrów – ministra sprawiedliwości i zarazem prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro oraz szefa MSWiA nadzorującego policję Joachima Brudzińskiego. Apeluje w nich o to, żeby ministrowie zadbali, żeby prokuratura i policja dopełniła wszelkich formalności.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1742 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39