Alejka łącząca ulice Świerkową oraz 11 listopada, która biegnie przez Park Zwierzyniecki, będzie nosiła wyjątkowe imię, a właściwie imiona, ponieważ patronować jej będzie małżeństwo profesorów Alina oraz Andrzej Myrchowie.
Z wnioskiem o uhonorowanie pamięci wybitnych biologów, poprzez nazwanie ich imieniem wspomnianej alejki, wystąpił do miasta Senat Uniwersytetu w Białymstoku. Prośba wyszła jednak od Instytutu Biologii i całego Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB. Na sesji 11 stycznia tego roku rada miasta przychyliła się do pomysłu.
Profesorowie Alina i Andrzej Myrchowie to wieloletni i zasłużeni dla Uniwersytetu w Białymstoku, wybitni przedstawiciele nauk biologicznych, wychowawcy szerokiego kręgu młodych naukowców i absolwentów studiów biologicznych.
Alina Myrcha urodziła się w 1939 r. w Warszawie. Na Uniwersytecie w Białymstoku (wcześniej będącym filią Uniwersytetu Warszawskiego) pracowała od 1975 roku. gdzie od podstaw tworzyła Zakład Biologii (w 1989 r. przekształcony w Instytut Biologii), którym kierowała przez 20 lat z przerwą w latach 1990-1997. Organizowała studia biologiczne (biologię ogólną i środowiskową) oraz studia zaoczne, pełniąc równocześnie funkcję prodziekana, potem dziekana Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego oraz zastępcy Kierownika Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Równocześnie, przez cały czas pracy na Uniwersytecie w Białymstoku, kierowała Zakładem Fizjologii Zwierząt. Wykształciła około 40 magistrów biologii i wypromowała dwóch doktorów. Z jej szkoły wyszło także dwóch doktorów habilitowanych. Na emeryturę przeszła w 2008 roku. Zmarła 30 czerwca 2014 roku.
Andrzej Myrcha natomiast urodził się 1939 r. w Siedlcach. W Białymstoku pracował od 1978 r. Co ciekawe, brał udział w wyprawach polarnych. Wziął udział w pięciu wyprawach antarktycznych, m.in. na stację im. Henryka Arctowskiego (jedną z nich kierował). Podczas wypraw prowadził badania żyjących tam pingwinów oraz gromadził szczątki pingwinów kopalnych. Zgromadzone przez niego eksponaty stały się zalążkiem kolekcji białostockiego Uniwersyteckiego Muzeum Przyrodniczego, o którego utworzenie zabiegał od 1980 r. Wypromował 55 magistrów i 7 doktorów. Zmarł 28 października 1997 r. w Białymstoku. Dwa lata później Senat UwB powołał muzeum przyrodnicze, któremu nadał imię prof. Andrzeja Myrchy.
Wspomniana alejka wychodzi niedaleko głównego wejścia do kampusu uniwersyteckiego, w którym wspomniane muzeum się znajduje.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl