Podczas trwającego 4 tygodnie konkursu wpłynęło 320 zgłoszeń. Wśród nich znalazło się 68 zabytków – 56 z Dolnego Śląska i 12 z Podlasia. Fundacja skontaktowała się z ich właścicielami, a chęć współpracy z zadeklarowało 22 z nich – 17 z Dolnego Śląska i 5 z Podlasia (dwór w Niećkowie, dom drewniany z XIX w. w Białymstoku, dom-żelazko w Białymstoku, budynek stajni w Grajewie i dworek myśliwski w Turośni Kościelnej).
Spośród tych zabytków komisja konkursowa wybrała zwycięzców: na Dolnym Śląsku to pałac w Kiełczynie, a w Podlaskiem dwór w Niećkowie w gminie Szczuczyn.
Malowniczo położony budynek powstał na przełomie XIX i XX w., został przebudowany w 1912 r. Jest odmianą rezydencji magnackich wywodzących się z baroku i ukształtowanych w XVIII w. Dwór dawniej pełnił funkcję reprezentacyjną i mieszkalną, obecnie zaadaptowany jest na potrzeby szkoły, która prowadzi w nim zajęcia gastronomiczne dla młodzieży. Dwór jest dla mieszkańców Niećkowa nośnikiem dawnej historii, oznaką polskości i pamięci o przodkach. Po wykonaniu planowanej rewaloryzacji dworek ma pełnić nowe funkcje społeczne i być aktywnie użytkowany przez lokalną społeczność.
Teraz fundacja przez 3 tygodnie (od 27 września do 18 października) będzie zbierać propozycje mieszkańców dotyczące tego, w jaki sposób chcą użytkować odnowione zabytki. Pomysł będzie można zgłosić przez elektroniczny formularz dostępny na stronie internetowej fundacji lub przez telefon (22 47 55 111 i 517 884 088).
Fundacja będzie analizować zgłoszone pomysły, istotna będzie przy tym opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora. Po wyborze najlepszych propozycji na wykorzystanie społeczne zwycięskich zabytków i podpisaniu umów z właścicielami, fundacja przyzna dofinansowanie na rewaloryzację i dostosowanie ich do wybranych w konkursie funkcji.
W ramach konkursu wybrano też najpiękniej i najciekawiej opisany zabytek z Podlasia - to Dworzec Kolejowy w Augustowie. Z kolei wyróżnienie za największe zaangażowanie społeczne również otrzymał Dwór w Niećkowie.
Przyszła rewitalizacja dworu w Niećkowie, to nie jedyna dobra wiadomość dla podlaskich zabytków z ostatnich dni. Zarząd województwa przyznał 673 tys. zł dofinansowania z funduszy europejskich na remont dwóch obiektów.
Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie gruntownie odnowi zabytkowy budynek mieszkalno-usługowy oraz zaadaptuje go na potrzeby Centrum Integracji Społecznej w Augustowie. Zostaną wyremontowane stropy, dach, elewacja, zmodernizowane centralne ogrzewanie, instalacje kanalizacyjne i elektryczne.
Z kolei Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach wyremontuje zabytkowy wiatrak ze Stupnik. Ma znów mleć zboże, co stanie się dodatkową atrakcją turystyczną skansenu w Koźlikach (powiat bielski). Odbudowany zostanie mechanizm młyna wodnego, koło wodne i kamień młyński. Przeprowadzone będą również roboty budowlane związane z posadowieniem, wzniesieniem ścian i wykonaniem dachu, osadzeniem stolarki drzwiowej i okiennej, a także uruchomienia układu napędowego oraz mechanizmu mielenia.
ewelina.s@bialystokonline.pl