Małanka, nazywana też "sylwestrem juliańskim" obchodzona jest 13 stycznia. Zwykło się o nim mówić także "Szczodry wieczór". Określenie Małanka pochodzi od imienia Melania, tego dnia przypadają jej imieniny, a św. Melania jest świętą kościoła prawosławnego, była pokutnicą, rzymską matroną i ascetką.
Kalendarz juliański jest oparty na roku słonecznym, na który składa się dwanaście miesięcy, 365 dni i 6 godzin. Uwzględnia on również rok przestępny, gdy cykl roczny zamyka się w 366 dniach. Wiele wieków później kalendarz juliański został zastąpiony kalendarzem gregoriańskim. 4 października 1582 roku, po wcześniejszym zleceniu przygotowania, nowy kalendarz wprowadził papież Grzegorz VIII. Jednak do dzisiaj wiele Kościołów wschodnich nadal posługuje się kalendarzem juliańskim.
W województwie podlaskim żyje dużo osób przynależących do Kościołów wschodnich, głównie prawosławnego. Stąd też popularne są imprezy z okazji przypadającego Sylwestra juliańskiego. Ludowa podlaska tradycja nazywa ten wieczór Hohotuchą (od żartów i figli robionych starszym i gospodarzom) oraz Szczodrym lub Bogatym Wieczorem (od suto zastawionego stołu).
Noworoczną nocą w prawosławnych świątyniach odprawiane jest uroczyste nabożeństwo, podczas którego sprawuje się liturgię św. Bazylego Wielkiego - to właśnie z imieniem tego świętego kojarzono Nowy Rok.
***
Naszym czytelnikom i czytelniczkom, świętującym Nowy Rok wedle kalendarza juliańskiego, życzymy samego dobra, zdrowia, życzliwych osób wokół, ciekawych wyzwań i spełnienia. Niech będzie to lepszy rok niż poprzedni!
Zespół BiałystokOnline.pl
anna.kulikowska@bialystokonline.pl