15 maja to termin składania wniosków w ramach Phare 2003 Program Rozwoju Przedsiębiorstw. Jest to program regionalny, w związku z czym wszystkie dostępne jeszcze środki, które wynoszą ponad 620 tys. EURO, w całości są przeznaczone dla firm z Podlasia. Dotychczas firmy z naszego regionu wykorzystały w ramach tego programu ponad 38,5 tys. EURO, głównie na wykonanie dokumentacji technicznej planowanych inwestycji. Ponadto w ramach Phare 2003 PRP można ubiegać się o wsparcie na opracowanie biznes planu, studium wykonalności, oceny oddziaływania na środowisko, oceny konkurencyjności pozycji przedsiębiorstwa czy opracowania strategii rozwoju.
17 maja to termin składana wniosków o dofinansowanie szkoleń w ramach działania 2.3a Sektorowego Programu Operacyjnego RZL. Przedsiębiorcy oraz ich pracownicy mogą uczestniczyć w dofinansowanych szkoleniach, studiach podyplomowych i stażach w jednostkach naukowych. Specyfiką programów szkoleniowych jest fakt, iż przedsiębiorstwa nie ubiegają się bezpośrednio o wsparcie, lecz uczestniczą w projektach realizowanych przez uczelnie wyższe, instytucje i firmy szkoleniowe. Te właśnie podmioty muszą wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie, a następnie po przyznaniu dotacji zaprosić przedsiębiorców i ich pracowników na szkolenia. Dostępny budżet to ok. 35 mln zł.
19 maja to termin składania aplikacji w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw poprzez doradztwo. Na realizację tego programu przeznaczono kwotę ponad 33 mln EURO, z czego do tej pory wykorzystano blisko 1/3. Dotychczas największą popularnością wśród przedsiębiorców cieszyły się dotacje na usługi doradcze związane z wdrożeniem systemów zarządzania jakością oraz z zakresu wdrażania innowacyjnych technologii informatycznych.
- Programy doradcze cieszą się dużo mniejszym zainteresowaniem przedsiębiorców z jednego zasadniczego powodu - informuje prezes PFRR Andrzej Parafiniuk. - Efekty działań doradczych usprawniających organizację firmy, sposób działania, czy rozwój zasobów ludzkich pojawiają się w dłuższej perspektywie czasowej. Dotacje inwestycyjne zaś, szczególnie w sytuacji braków kapitałowych podlaskich przedsiębiorstw dają odczuwalny skutek niemal natychmiast po zrealizowaniu przedsięwzięcia inwestycyjnego. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że w ramach SPO WKP działanie 2.1. - wsparcie doradztwa - możliwe jest dofinansowanie opracowania dokumentacji projektowej do planowanej inwestycji. A to powinno już budzić większe zainteresowanie, bowiem zakupowi nowych linii technologicznych często towarzyszy konieczność inwestycji w nieruchomość - dodaje Parafiniuk.
Wioski o dofinansowanie w ramach powyższych programów przyjmuje Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku przy ulicy Starobojarskiej 15, która jest Regionalną Instytucją Finansującą. Szersze informacje na temat programów na www.pfrr.bialystok.pl oraz w siedzibie RIF w Białymstoku, przy ul. Waszyngtona 29, tel. 085 653 72 13.