Ma być lepiej. Białostocka prokuratura regionalna zajmie się błędami medycznymi

2016.08.19 19:46
Zgodnie z najnowszymi regulacjami wszystkie sprawy dotyczące śmiertelnych błędów medycznych znalazły się w zasięgu wzroku i kompetencji śledczych z prokuratur regionalnych. W naszym województwie przypadły one Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku.
Ma być lepiej. Białostocka prokuratura regionalna zajmie się błędami medycznymi
Fot: pixabay.com

Prokuratury regionalne na mocy nowych przepisów przejmują sprawy dotyczące śmiertelnych błędów medycznych. W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku z powodu braków kadrowych nie udało się stworzyć specjalnego działu zajmującego się taką tematyką, jednak wyznaczono prokuratora do koordynowania podobnych postępowań. Ma on udzielać - w razie potrzeby - wskazówek prokuratorom prowadzącym śledztwa z tego zakresu. Do niego należało będzie też badanie akt spraw prawomocnie zakończonych pod kątem trafności decyzji merytorycznych.

Teraz białostocka prokuratura regionalna prowadzi 11 śledztw dotyczących błędów lekarskich, które doprowadziły do śmierci pacjenta. Do końca roku przejmie kolejnych kilka lub kilkanaście tematów z tej dziedziny. Przejęciu będą podlegały sprawy w toku, o najpoważniejszym charakterze, w szczególności te podjęte w ostatnim okresie.

Jak informuje instytucja, aktualnie, ogólnie, we wszystkich jednostkach prokuratur podległych Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku w toku jest 69 postępowań dotyczących błędów medycznych, a 62 sprawy są zawieszone.

Najczęstszym przedmiotem postępowań o tzw. błędy w sztuce medycznej są nieprawidłowości w diagnostyce i leczeniu szpitalnym, w tym operacyjnym, skutkujące zgonem pacjenta. Do tego katalogu zaliczyć można także zwłokę w podjęciu koniecznych działań diagnostycznych i leczniczych, uchybienia w prowadzeniu ciąży i organizacji porodu, których następstwem jest zgon dziecka bądź powstanie uszczerbku na jego zdrowiu. Często pojawiają się też sprawy dotyczące zakażeń szpitalnych czy niewłaściwej ordynacji leków bądź zaniechania podania koniecznych medykamentów.

- Podstawowy problem, jaki mają prokuratorzy, to długie okresy oczekiwania na opinie biegłych, jeżeli chodzi o zakłady medycyny sądowej w całym kraju, co przekłada się na długotrwałość prowadzonych postępowań. Najczęściej takie postępowania kończą się postanowieniami o umorzeniu śledztw wobec braku ustawowych znamion czynów zabronionych. Jednak zapadają także prawomocne wyroki skazujące – informuje nas Bożena Kiszło, p.o. Zastępcy Prokuratora Regionalnego.

W przypadku Prokuratury Regionalnej w Białymstoku średnio, rocznie, wyroków skazujących zapada dosłownie kilka i dotyczą one różnego rodzaju błędów medycznych, nie zawsze skutkujących zgonem człowieka.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1692 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39