Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska

"Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest, swoje obowiązek"
Zygmunt Gloger (Encyklopedia staropolska)

Dziesięciowieczna Łomża jest stolicą przyjaznej Ziemi Łomżyńskiej. Położona u wrót "Zielonych Płuc Polski", które stanowią krainy Mazur, Podlasia i Pojezierza Suwalskiego oraz Północnego Mazowsza. To Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Puszcza Kurpiowska (Zielona), Puszcza Piska, Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Augustowska, Puszcza Borecka, Puszcza Romincka, to dorzecza rzeki Czarna Hańcza i Krutyni, to malownicze jeziora z czystą wodą otoczone prastarymi borami. Tu jest najczystsze, w Polsce, powietrze, dosłownie i w przenośni. Tu rozciągają się przepiękne doliny meandrującej Narwi, Biebrzy i Pisy z unikalną w Europie i świecie fauną i florą. To skupisko rezerwatów ścisłej ochrony przyrody i parków krajobrazowych z Łomżyńskiem Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi na czele. 

Historyczna Ziemia Łomżyńska ostatecznie została zorganizowana przez księcia Janusza I w XIV wieku, którą stanowiły powiaty łomżyński, ostrołęcki, koliński (kolneński) i zambrowski. Dawna Ziemia Łomżyńska z centralną Łomżą odgrywała ważną rolę gospodarczą i polityczną w regionie. Łomża była stolicą historycznej Ziemi Łomżyńskiej, następnie siedzibą władz Guberni Łomżyńskiej w okresie zaborów, stolicą województwa łomżyńskiego, a od powołania Diecezji Łomżyńskiej jest siedzibą Biskupa Ordynariusza i jego urzędów. Łomża jest znakomitym miejscem bazowym do zatrzymania się, by w kilkodniowych "wypadach" obejrzeć osobliwości dawnej i dzisiejszej Ziemi Łomżyńskiej. 

Ziemia Łomżyńska to miejsce bohaterskich bojów obronnych żołnierzy polskich - nazywane "polskimi Termopilami", to także zabytki unikalnego budownictwa wojskowego: carskiego, polskiego (sanacyjnego), sowieckiego (linia Mołotowa) i niemieckiego (hitlerowskiego), co stanowi o Militarnym Skansenie Europy, to wreszcie miasto portowe, otwarte na rzekę Narew z portem rzecznym i pięknymi bulwarami.
Nie można, nie wspomnieć wielkich synów tej Ziemi- Adama Chętnika i Zygmunta Glogera, Hanki Bielickiej, Bohdana Winiarskiego, Witolda Lutosławskiego, rzeźbiarza urodzonego w Puchałach, Stanisława Lutostańskiego, malarza Jana Dobkowskiego oraz wielu innych, dawnych i współczesnych ikon nauki, kultury, gospodarki i polityki.

Powiat Łomżyński powstał 1 stycznia 1999 roku. Położony w granicach Zielonych Płuc Polski powiat łomżyński obejmuje tereny o dużej wartości przyrodniczej, z okazami roślin i zwierząt nie występującymi w innych regionach kraju. Ponad 26% powierzchni powiatu stanowią obszary unikalnej przyrody objęte różnymi formami ochrony prawnej. 
Jest to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Atutami jest czyste powietrze, urokliwe krajobrazy, nieskażona przyroda, co podkreślają istniejące parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Wszystko to spowodowało, że na terenach tych i całego woj. podlaskiego powstało centrum ekoregionu Zielone Płuca Polski, z wpisaniem kilku miejsc przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa. Panują tu bardzo dobre warunki do wypoczynku i nie tylko tradycyjnej turystyki pobytowej, ale przede wszystkim kwalifikowanej (wycieczki piesze i rowerowe, rajdy, spływy kajakowe oraz hobbystycznej, myślistwo, wędkarstwo, żeglarstwo).

W okolicach Łomży i powiatu łomżyńskiego znajdują się cztery regiony turystyczne:
- Rejon biebrzański znajdujący się w południowej dolinie Biebrzy, obejmujący część pradoliny Narwi. Biebrza to szlak turystyki wodnej łączący Narew przez Kanał Augustowski z jeziorami Pojezierza Suwalskiego, a przez rzeki Ełk i Jegrznię z jeziorami Rajgrodzkim i Dręstwo.
- Rejon rajgrodzki, znajdujący się w północnej części Ziemi Wiskiej obejmuje jeziora Rajgrodzkie i Dręstwo charakteryzujące się wodą w pierwszej kategorii czystości, łatwym dostępem do brzegów i wraz z Jegrznią stanowi o atrakcyjności tych terenów.
- Rejon północny, kurpiowski znajduje się w północno-zachodniej części Ziemi Wiskiej w dorzeczu Narwi i Pisy, którą prowadzi szlak wodny nad jeziora Mazurskie. Walory turystyczne tego terenu stanowią urozmaicona linia brzegów rzek, oryginalne drewniane budownictwo kurpiowskie, lasy pełne runa leśnego.
- Rejon nadbużański położony w południowej części Ziemi Łomżyńskiej nad Bugiem i swoim obszarem obejmuje gminy Zaręby Kościelne, Nur, Perlejewo.
Zwiedzając Ziemię Łomżyńską spotkamy się z bogatą kulturą ludową, zachowanymi obrzędami i obyczajami ludowymi. Obywa się tu wiele imprez folklorystycznych, festiwali, konkursów, przeglądów zespołów ludowych.

Tereny te oferują odpowiednie warunki do uprawiania różnych form turystyki: wędrówki piesze i rowerowe, sporty wodne (kajakarstwo, żeglarstwo, wędkarstwo myślistwo). Atrakcją są przejażdżki statkiem „Bona” w kierunku Starej Łomży, spływy kajakami, ścieżki piesze i rowerowe.

Opracowali: Wojciech Kordal i Antoni Dudo

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska
Drozdowo, ul. Główna 38
18-421 Piątnica

tel. 86 216 70 50, 86 216 50 19, w. 12
http://lotlomza.nazwa.pl
lot_ziemialomzynska@wp.pl

Opiekun oferty:
Wojciech Kordal,
nr tel. +48 883 056 934
1836 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39