Od piątkowego ranka absolwenci gimnazjów migrują pomiędzy liceami ogólnokształcącymi, by sprawdzić, czy udało im się dostać do wybranej szkoły. Jako pierwsze listę zakwalifikowanych ogłosiło Liceum Politechniki Białostockiej, które zostanie uruchomione w roku szkolnym 2016/2017. Wśród szczęśliwców znalazło się 50 osób, które rozpoczną naukę w dwóch klasach pierwszych, na liście rezerwowej widnieje 41 nazwisk.
- Wybraliśmy uczniów na podstawie zasad, które ogłosiliśmy już na początku rekrutacji. Brane były pod uwagę: średnia ocen ze świadectwa ukończenia gimnazjum plus wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz liczba posiadanych tytułów laureata. Każdy z nich podwyższa wynik o 200 punktów. Nasz rekordzista na liście rankingowej uzbierał ponad 1000 punktów! - poinformowała Katarzyna Kaczyńska, dyrektor Liceum PB.
Wielokrotnym laureatem jest Mateusz Siemieniuk, który o nowo otwieranym liceum dowiedział się z internetu:
- Przekonała mnie przede wszystkim możliwość korzystania z infrastruktury i laboratoriów Politechniki Białostockiej. Już na etapie rekrutacji mogłem ze strony Liceum dowiedzieć się, jak wyglądają plany zajęć i poznać przyszłych nauczycieli. A podczas dnia otwartego tylko upewniłem się, że to właściwy wybór - mówił.
Dużym powodzeniem wśród przyszłych licealistów, jak co roku, cieszyło się także VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.
- Mieliśmy znacząco więcej chętnych niż możemy przyjąć, a dzięki temu mamy zapełnione oddziały uczniami, którzy mają bardzo wysokie liczby punktów. Teraz przed nimi czas potwierdzenia woli uczenia się, czyli dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się klasy: ekonomiczna, medyczna, historyczno-prawna oraz ekonomiczno-prawna - zdradził Tadeusz Mosiek, dyrektor VI LO.
Z kolei II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku chwali się najwyższymi progami punktowymi przyjęć spośród wszystkich szkół w mieście. Tam uczniowie najchętniej wybierali klasy: politechniczną, medyczną oraz międzynarodową.
- Początkowo chciałam iść do I LO, ale zmieniłam swój wybór na II. Wybrałam klasę biologiczno-chemiczną, w której często organizowane są różne wyjazdy naukowe. Próg w mojej klasie był dość wysoki - 162 pkt., ale miałam tytuł laureata z biologii, więc nie obawiałam się, czy się dostanę - podsumowała wyniki rekrutacji Julia Andruszkiewicz.
Ostateczne listy kandydatów zostaną ogłoszone 15 lipca, trzy dni później znane będą licea z wolnymi miejscami.
kamila.ausztol@bialystokonline.pl