Kwiecień to czas intensywnej pracy leśników, ponieważ to właśnie wtedy w szkółkach leśnych wyjmuje się sadzonki z gleby.
- Część z nich przygotowuje się do sadzenia, a część umieszcza w naturalnych chłodniach, czyli dołach wyłożonych lodem przeznaczonych do późniejszych prac. W najbliższym czasie, w zależności od warunków atmosferycznych, będą wykonane również obsiewy szkółek gatunkami iglastymi, głównie sosną i świerkiem oraz liściastymi: dębem, lipą, grabem, brzozą, olszą i innymi - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
Sadzonki ze szkółek leśnych są przeznaczane przede wszystkim na potrzeby nadleśnictw, a nadwyżki sprzedaje się innym odbiorcom. Wśród 31 nadleśnictw RDLP w Białymstoku, w 27 istnieją szkółki leśne, zajmujące łączną powierzchnię ok. 133 ha. Jeśli aura pozwoli i na szkółkach leśnych nie będzie przymrozków, to w tym miesiącu podlascy i mazurscy leśnicy zaczną sadzić nowy las. Głównymi gatunkami odnawianymi w 2022 r. będą gatunki tj. sosna, świerk, dąb i brzoza, oraz lipa, wiąz, grab, klon, olsza i inne.
- Sadzenie drzewek trzeba przeprowadzić sprawnie, kompetentnie i fachowo. Najczęściej robią to wyspecjalizowani w sadzeniu drzewek pracownicy zakładów usług leśnych. W pierwszej kolejności posadzone zostaną gatunki szybko rozwijające się, takie jak modrzew, brzoza i olsza. Następnie sadzone będą inne drzewa zgodnie z ustalonymi składami gatunkowymi upraw leśnych. Wczesne sadzenie umożliwia roślinom wykorzystanie nagromadzonej w glebie wody po mijającym okresie zimowym - dodaje RDLP.
W 2022 r. największe powierzchnie leśne zostaną odnowione w nadleśnictwach: Drygały, Żednia, Maskulińskie, Giżycko, Augustów i Pisz – średnio ponad 250 ha, a w nadleśnictwach Borki, Czarna Białostocka, Dojlidy, Łomża, Płaska, Supraśl - średnio 150 ha w każdym z nich.
Ogólna powierzchnia RDLP w Białymstoku wynosi ponad 625 tys. ha, w tym lasy ogółem stanowią blisko 590 tys. ha. Lesistość gmin na terenie RDLP Białystok jest bardzo zróżnicowana - są gminy typowo leśne, jak np. Białowieża, Płaska, Ruciane-Nida, gdzie prawie całą powierzchnię pokrywają lasy, oraz gminy z dominującym krajobrazem rolniczym, np. Mońki, Dąbrowa Białostocka czy Czyżew.
Co roku leśnicy sadzą w Polsce ok. 500 mln drzew. W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku ok. 30 mln - od 1945 r. w regionie przybyło ponad 220 tys. ha lasów.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl