Sadzeniem drzewek najczęściej zajmują się tym wyspecjalizowani pracownicy zakładów usług leśnych. Na wiosnę w pierwszej kolejności sadzą gatunki szybko rozwijające się, takie jak modrzew, brzoza i olsza. W dalszej kolejności pozostałe drzewa - zgodnie z ustalonymi składami gatunkowymi upraw leśnych.
Głównymi odnawianymi gatunkami są m.in. sosna, świerka, dąb, brzoza, lipa, wiąz, grab, klon i olsza. W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział drzew liściastych – ważnych z punktu widzenia bioróżnorodności.
- Coraz większy udział stanowią odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów. Uzyskane w ten sposób nowe pokolenie lasu jest bardziej przystosowane do miejscowych warunków siedliskowych. W ubiegłym roku odnowiliśmy w ten sposób ponad 600 ha, co stanowiło blisko 14% całkowitej odnowionej powierzchni - informuje RDLP w Białymstoku.
Wśród 31 nadleśnictw RDLP w Białymstoku, w 27 prowadzone są szkółki leśne, które łącznie zajmują powierzchnię ok. 130 ha. Zdecydowana część nowego lasu zostaje posadzona przy wykorzystaniu sadzonek ze szkółek leśnych. W tym roku leśnicy wyhodowali w nich prawie 50 mln sztuk.
Co ciekawe, każdego roku leśnicy sadzą ok. 500 mln drzew. W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – ok. 30 mln. W tym roku największe powierzchnie leśne zostaną odnowione w nadleśnictwach: Maskulińskie (280 ha), Żednia (277 ha) i Drygały (259 ha).
malwina.witkowska@bialystokonline.pl