Otwarcie już za dwa tygodnie
Już wkrótce, bo 12 grudnia, otwarta zostanie leśna szkoła. Powstaje on na skraju Lasu Antoniuk (gmina Wasilków). Uczniowie dostaną do dyspozycji cztery przeszklone pawilony z zapleczem i przestrzeń, by móc w pełni rozwinąć skrzydła. W placówce ma być realizowana podstawa programowa, ale nacisk położono tutaj na indywidualną ścieżkę nauczania. Dzieci mogą wybrać, jakiej dziedzinie poświęcą najwięcej czasu. Uczniowie są też łączeni w grupy, w zależności od kompetencji i zainteresowań, a nie - jak to zwykle bywa - według daty urodzenia.
Co ciekawe, statystycznie dzieci, w tradycyjnej szkole, przebywają na dworze krócej niż więźniowie. Twórcy leśnej szkoły chcą to zmienić. Większość zajęć zaplanowano w taki sposób, żeby mogły odbyć się na dworze, niezależnie od pory roku.
Przede wszystkim kontakt z naturą
- Dzięki kontaktowi z naturą dzieci poznają świat na żywo, w praktyce, a nie z albumu czy ekranu komputera. Potrafią zorientować się w otaczającej przestrzeni, w terenie uczą się zaradności i samodzielnego myślenia. Dziecko, któremu da się przestrzeń do rozwoju, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów w bezpiecznych warunkach, w naturalny sposób buduje poczucie własnej wartości. Radość z wchodzenia na drzewo coraz wyżej i pokonywanie strachu to coś, czego nie można doświadczyć w szkolnej ławce - podkreśla Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeuta i współtwórca programu "Zmieniaj świat. Budimex 50 lat".
Udowodniono również, że przebywanie na powietrzu kilka godzin dziennie to sposób na lepszą odporność, zdrowie fizyczne i psychiczne. Kontakt z naturą pomaga w rozładowaniu stresu i uwrażliwia.
- Nasze dzieci bawią się i uczą na dworze, są twórcze i ciekawe świata. Z przyjemnością obserwujemy też, jak radzą sobie ze stresem czy konfliktami w grupie - mówi Agnieszka Kudraszow, jedna z pomysłodawczyń leśnej szkoły.
Postawienie nowoczesnych, kontenerowych pawilonów, które stanowią bazę leśnej szkoły "Puszczyk", to efekt wsparcia otrzymanego w ramach programu społecznego "Zmieniaj świat. Budimex 50 lat". Do Fundacji trzy czte ry! twórcy leśnej szkoły "Puszczyk", która zajęła pierwsze miejsce w ramach tego przedsięwzięcia, trafiło pół miliona zł.
Pomysł stworzenia infrastruktury dla pierwszej w Polsce leśnej szkoły został wybrany z blisko 100 nadesłanych zgłoszeń. Do ścisłego finału dostały się także: projekt stworzenia ogrodu edukacyjno-terapeutycznego Biofilia przy gdyńskim hospicjum św. Wawrzyńca oraz projekt Centrum ReStore zgłoszony przez fundację Habitat Poland.
dorota.marianska@bialystokonline.pl