Leśna szkoła otworzy się w grudniu

2018.11.28 17:59
Zbliża się otwarcie pierwszej w Polsce leśnej szkoły, w której dzieci będą uczyły się przede wszystkim na dworze i zgodnie z indywidualną, edukacyjną ścieżką. Zaplanowano je na 12 grudnia.
Leśna szkoła otworzy się w grudniu
Fot: Fundacja trzy czte ry!

Otwarcie już za dwa tygodnie

Już wkrótce, bo 12 grudnia, otwarta zostanie leśna szkoła. Powstaje on na skraju Lasu Antoniuk (gmina Wasilków). Uczniowie dostaną do dyspozycji cztery przeszklone pawilony z zapleczem i przestrzeń, by móc w pełni rozwinąć skrzydła. W placówce ma być realizowana podstawa programowa, ale nacisk położono tutaj na indywidualną ścieżkę nauczania. Dzieci mogą wybrać, jakiej dziedzinie poświęcą najwięcej czasu. Uczniowie są też łączeni w grupy, w zależności od kompetencji i zainteresowań, a nie - jak to zwykle bywa - według daty urodzenia.

Co ciekawe, statystycznie dzieci, w tradycyjnej szkole, przebywają na dworze krócej niż więźniowie. Twórcy leśnej szkoły chcą to zmienić. Większość zajęć zaplanowano w taki sposób, żeby mogły odbyć się na dworze, niezależnie od pory roku.

Przede wszystkim kontakt z naturą

- Dzięki kontaktowi z naturą dzieci poznają świat na żywo, w praktyce, a nie z albumu czy ekranu komputera. Potrafią zorientować się w otaczającej przestrzeni, w terenie uczą się zaradności i samodzielnego myślenia. Dziecko, któremu da się przestrzeń do rozwoju, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów w bezpiecznych warunkach, w naturalny sposób buduje poczucie własnej wartości. Radość z wchodzenia na drzewo coraz wyżej i pokonywanie strachu to coś, czego nie można doświadczyć w szkolnej ławce - podkreśla Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeuta i współtwórca programu "Zmieniaj świat. Budimex 50 lat".

Udowodniono również, że przebywanie na powietrzu kilka godzin dziennie to sposób na lepszą odporność, zdrowie fizyczne i psychiczne. Kontakt z naturą pomaga w rozładowaniu stresu i uwrażliwia.

- Nasze dzieci bawią się i uczą na dworze, są twórcze i ciekawe świata. Z przyjemnością obserwujemy też, jak radzą sobie ze stresem czy konfliktami w grupie - mówi Agnieszka Kudraszow, jedna z pomysłodawczyń leśnej szkoły.

Postawienie nowoczesnych, kontenerowych pawilonów, które stanowią bazę leśnej szkoły "Puszczyk", to efekt wsparcia otrzymanego w ramach programu społecznego "Zmieniaj świat. Budimex 50 lat". Do Fundacji trzy czte ry! twórcy leśnej szkoły "Puszczyk", która zajęła pierwsze miejsce w ramach tego przedsięwzięcia, trafiło pół miliona zł.

Pomysł stworzenia infrastruktury dla pierwszej w Polsce leśnej szkoły został wybrany z blisko 100 nadesłanych zgłoszeń. Do ścisłego finału dostały się także: projekt stworzenia ogrodu edukacyjno-terapeutycznego Biofilia przy gdyńskim hospicjum św. Wawrzyńca oraz projekt Centrum ReStore zgłoszony przez fundację Habitat Poland.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

920 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39