Leasing – dlaczego warto?

2013.11.18 00:00
Jesień to czas, kiedy wiele firm oraz osób prywatnych zastanawia się nad realizacją większych inwestycji. Zakupy samochodów czy maszyn najczęściej realizowane są za pomocą finansowania zewnętrznego. Najpopularniejszą formą jest oczywiście kredyt, bardzo często jednak dużo korzystniejsze jest finansowanie za pomocą leasingu.
Leasing – dlaczego warto?

Należy podkreślić, że w Polsce w odróżnieniu od Europy Zachodniej leasing nie jest w pełni wykorzystywany. W Polsce z leasingu korzysta jedynie blisko 20% przedsiębiorców, natomiast w UE ponad 40%. Sytuacja ta wynika w szczególności z braku wiedzy, jakie korzyści daje finansowanie w formie leasingu oraz pewnych przyzwyczajeń.

Jak twierdzi Adam Bejda – Dyrektor Oddziału firmy GO-Leasing w Białymstoku, jednego z największych brokerów leasingowych w Polsce, ponad 80% polskich firm mogłoby płacić dużo mniejsze podatki, gdyby wykorzystywało w pełni możliwości, jakie daje im leasing. Niemal zawsze zakup samochodu czy maszyny za gotówkę czy kredyt jest mniej opłacalny niż leasing. Leasing jest często nazywany "tarczą podatkową", ponieważ całość opłat (wpłata własna, raty miesięczne, inne opłaty manipulacyjne) można bezpośrednio wliczyć w koszty – wyjaśnia Bejda. W przypadku kredytu kosztem będą odpisy amortyzacyjne oraz zapłacone odsetki będące jedynie częścią raty miesięcznej. Zgodnie z przepisami okres amortyzacji nowego samochodu wynosi 5 lat i przez taki czas proporcjonalnie zaliczamy ją do kosztów, nawet jeśli umowa kredytu trwa np. 3 lata. Jeśli w takim samym terminie weźmiemy auto w leasing – zaliczymy do kosztów praktycznie całą jego wartość, a to oznacza zapłatę mniejszego podatku dochodowego.

Czy jest możliwy leasing konsumencki?

Tak, od połowy 2011 roku także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą korzystać z leasingu. Jest to atrakcyjna alternatywa dla kredytu bankowego, szczególnie dla osób o niższej zdolności kredytowej – firmy leasingowe stosują dużo prostsze procedury w rozpatrywaniu wniosków.

Jaka jest przewaga leasingu nad kredytem?

Adam Bejda wskazuje, że leasing jest przede wszystkim tańszy – w zależności od okresu trwania umowy w przypadku np. samochodu suma opłat leasingowych może być niższa niż przy kredycie od kilku do kilkunastu punktów procentowych. Wynika to głównie z faktu, że właścicielem pojazdu w czasie trwania umowy jest firma leasingowa i przez to szacuje niższe ryzyko takiej transakcji, a to oznacza niższe oprocentowanie pożyczki. Firmy leasingowe są bardziej elastyczne niż banki, bez większych kłopotów sfinansują np. auto przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna działalność – nawet w pierwszym dniu od jej rejestracji. Należy podkreślić, że leasing to bardzo dobry sposób finansowania inwestycji dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Nowo powstałym firmom dużo łatwiej jest uzyskać leasing niż kredyt.

Zawarcie umowy leasingu nie obniża zdolności kredytowej korzystającego – dodaje Bejda. To szczególnie atrakcyjna forma finansowania dla przedsiębiorców, którzy w swojej działalności zamierzają skorzystać z dodatkowych pożyczek (np. obrotowych, inwestycyjnych czy gotówkowych). Banki, oceniając kondycję finansową klienta, biorą zwykle pod uwagę jedynie zobowiązania wynikające z umów kredytowych. Warto przy tym podkreślić, że – w przeciwieństwie do kredytu – opóźnienia w płatnościach rat leasingowych nie są odnotowywane w BIK ani w BRKN (Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych). Część firm, rozpatrując wniosek leasingowy, nie sprawdza klienta w w/w bazach.

Warto promować leasing jako formę finansowania. Firmy, które korzystały z tego rozwiązania doskonale znają korzyści z niego wynikające i dużo chętniej wybierają leasing niż kredyt.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1279 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39