Leasing – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

2022.04.29 10:38
Leasing to jeden ze sposobów finansowania różnych przedmiotów. Cieszy się dużą popularnością ze względu na liczne zalety, w tym łatwą dostępność, brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową, elastyczne warunki umowy czy możliwość korzystnego wykupu.
Leasing – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Odpowiadamy na pytanie, kto może skorzystać z leasingu i czym cechuje się oferta firm leasingowych kierowana do każdej z wymienionych grup.

Przedsiębiorcy

Leasing jest przeznaczony przede wszystkim dla przedsiębiorców – zarówno małych, średnich, jak i dużych firm z różnych branż. Jak pokazują wyniki badania „Leasing Index” zrealizowanego przez PMR Research, aż 35% polskich firm z sektora MŚP korzysta lub korzystało z tej formy finansowania inwestycji.

Przedmioty w leasingu mogą otrzymać podmioty bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, w tym spółki i firmy jednoosobowe. Nie ma również znaczenia, czy przedsiębiorca jest płatnikiem podatku VAT czy nievatowcem. Zazwyczaj leasingodawcy oferują finansowanie nawet nowo założonym firmom, jednak często muszą one wykazać minimum 6-miesięczny staż na rynku. Konieczności spełniania tego wymogu mogą uniknąć startupy z branży IT, założone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Firma leasingowa może ponadto wyznaczyć minimalny wiek klienta wnioskującego o finansowanie, np. 25 lat.

Za pomocą leasingu przedsiębiorca może sfinansować różne firmowe inwestycje, np. samochód osobowy i dostawczy, sprzęt komputerowy, maszyny i urządzenia czy sprzęt budowlany. Mogą być to zarówno nowe, jak i używane przedmioty różnych marek. Leasing pozwala uniknąć zamrażania kapitału, nie wymaga wysokiego wkładu własnego ani czasochłonnych procedur – w przypadku większości środków trwałych stosowany jest uproszczony tryb weryfikacji wnioskodawcy. Ważną korzyścią leasingu dla firm jest możliwość legalnej optymalizacji podatkowej, m.in. poprzez zaliczanie opłaconych rat do kosztów uzyskania przychodu.

Rolnicy

Leasing jest także łatwo dostępny dla rolników – zarówno prowadzących duże gospodarstwa rolne, jak i rolniczą działalność gospodarczą na niedużą skalę. Z tej formy finansowania może skorzystać nawet rolnik niedysponujący numerem NIP. Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, w 2021 roku firmy leasingowe sfinansowały maszyny rolnicze o wartości 6,439 mld złotych, co stanowi wzrost o 18,3% w stosunku do poprzedniego roku. Rolnicy mogą wziąć w leasing m.in. ciągniki, agregaty uprawowe, sadzarki, traktory, kombajny, ładowacze, siewniki czy przetrząsarki. Dostępny jest dla nich także innego typu sprzęt, w tym wózki widłowe, gospodarcze urządzenia sprzątające, fotowoltaika, urządzenia do przetwórstwa rolno-spożywczego, a także osobowe i dostawcze samochody.

Rolnik może zawnioskować o sezonowy harmonogram spłaty leasingu. Będzie mógł wtedy regulować raty w innym wariancie niż miesięcznym, np. raz do roku, co 6 miesięcy czy raz na kwartał. Firmy leasingowe umożliwiają także rolnikom indywidualne dostosowywanie wysokości rat, aby były one najniższe poza sezonem, a najwyższe w okresach uzyskiwania najwyższych przychodów.

Lekarze

Leasing jest także korzystnym rozwiązaniem dla lekarzy. Mogą z niego skorzystać osoby i podmioty prowadzące zarejestrowaną działalność leczniczą, m.in. apteki, NZOZ, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, laboratoria diagnostyczne, a także lekarze świadczący usługi medyczne w ramach prywatnej praktyki lekarskiej. W 2021 roku firmy leasingowe sfinansowały sprzęt medyczny o łącznej wartości 1,22 mld złotych, m.in. urządzenia rehabilitacyjne, lasery medyczne, sprzęt diagnostyczny, okulistyczny, chirurgiczny czy stomatologiczny.

Lekarze mogą liczyć na preferencyjne warunki leasingu, z uwagi na wykonywanie zawodu zaufania publicznego. Leasingodawcy oferują im korzystne oprocentowanie, możliwość zawarcia umowy na długi okres, nawet do 7 lat, a także uproszczony tryb weryfikacji zdolności leasingowej – bez względu na długość prowadzenia praktyki lekarskiej. Jeśli lekarz zdecyduje się na leasing finansowy sprzętu medycznego, do wręczonej mu przez firmę leasingową faktury zostanie naliczony VAT wynoszący jedynie 8%.

Osoby fizyczne

Dla osób fizycznych dostępny jest leasing konsumencki, którego zasady są podobne jak w przypadku przedsiębiorców. Leasingobiorca opłaca raty leasingowe, a po uregulowaniu ostatniej z nich może stać się właścicielem przedmiotu. Najczęściej osoby prywatne decydują się na leasing samochodów osobowych, lecz mogą także sfinansować m.in. sprzęt AGD i RTV, komputer, meble czy fotowoltaikę. Leasing konsumencki jest znacznie łatwiej dostępny niż kredyt. Będzie więc dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób o niskiej zdolności kredytowej, np. z powodu uzyskiwania dochodów z innych źródeł niż umowa o pracę.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1827 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39