Łaziki marsjańskie w filmie. Jaki był początek cywilizacji?

2018.12.17 07:10
Film "Początek" Hubert Czerepoka, zrealizowany z udziałem łazików marsjańskich, można będzie zobaczyć we wtorek (18.12).
Łaziki marsjańskie w filmie. Jaki był początek cywilizacji?
Fot: Galeria Arsenał
Kadr z filmu "Początek"

"Początek" to film zrealizowany na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważane za kolebkę osadnictwa.

Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego.

Malownicze tereny, ale trudne plenery

- Tytuł "Początek" jest dość tajemniczy - tłumaczył przed wyjazdem do Turcji Hubert Czerepok. - Dotyczy on początku naszej cywilizacji. W okolicach Karahan Tepe znajduje się punkt, w którym człowiek porzucił koczowniczy tryb życia i osiadł. Wysłane tam maszyny spróbują dociec, skąd ten pomysł.

Hubert Czerepok analizuje w filmie różne teorie dotyczące powstania niezwykłego miejsca, porównując wyprawę w tak odległą przeszłość do podróży na Marsa i nawiązując do filmu "Stalker" Andrieja Tarkowskiego. Narracja prowadzona jest przez trzy postacie: Pisarza (człowieka sztuki), Profesora (człowieka nauki) i Stalkera symbolizującego duchowość. W pracy Huberta Czerepoka te trzy perspektywy widzenia ucieleśniają trzy roboty - łaziki marsjańskie zbudowane na Politechnice Białostockiej.

- Projekt ten stanowił niezwykłe wyzwanie dla robotów oraz budującego je zespołu. Konstrukcje przygotowywane na zawody University Rover Challenge w USA stały się narzędziem pracy artystów. Sama współpraca świata inżynierii i świata sztuki stanowi ciekawe doświadczenie, którego efektem jest ten film. Plener był niezwykle trudny. Malownicze tereny południowo-wschodniej Turcji są cały dzień skąpane w pełnym słońcu. Temperatura osiąga tam nawet 50 stopni Celsjusza, co nie jest korzystne dla delikatnych elementów elektronicznych robota. Zdarzały się drobne awarie, które szybko były naprawiane. Praca w terenie stanowiła jednak idealny poligon doświadczalny. Pozwoliło to na wypracowanie nowych pomysłów, które usprawnią kolejną generację robotów konstruowanych na zawody - opisuje uczestnik wyprawy mgr inż. Maciek Rećko.

Czerepok bada anomalie

Produkcja filmowa "Początek" miała premierę podczas indywidualnej wystawy Czerepoka w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Wystawę "Początek" można było również oglądać w białostockiej Galerii Arsenał.

Hubert Czerepok jest artystą sztuk wizualnych, autorem instalacji, fotografii, obiektów i filmów. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 1999 roku obronił dyplom. W latach 2002–2003 odbył studia podyplomowe w Jan van Eyck Academie w Maastricht, a w latach 2004–2005 w Higher Institute for Fine Arts w Antwerpii. Asystent, a potem adiunkt w Pracowni Wideo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie profesor nadzwyczajny na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Pracowni Filmu Eksperymentalnego.

Bada anomalie, rzeczy dziwne i wymykające się kontroli, analizuje konstrukcje determinujące ludzkie zachowania, tropi konspiracyjne teorie i zjawiska paranormalne, szuka reguł Wielkiego Spisku, miesza historię z utopią. Z wyjątkową erudycją i poczuciem humoru balansuje na granicy ironicznego dystansu i autentycznego zaangażowania.

Pokaz filmu rozpocznie się o godz. 16.00 w auli Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Wstęp jest wolny.

Zobacz też: Pokaz filmu "Początek" Hubert Czerepoka

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1105 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39