Łaziki marsjańskie lecą do Turcji. Wystąpią w filmie 3D

2017.07.06 16:22
Mag, Red i Next - tak nazywają się bohaterowie filmu "Początek", do którego zdjęcia kręcone będą w Turcji. Nie są to jednak zwykli bohaterowie, ale łaziki marsjańskie.
Łaziki marsjańskie lecą do Turcji. Wystąpią w filmie 3D
Fot: Anna Dycha
Hubert Czerepok i jeden z łazików

Nowatorski - zarówno na polu sztuki, jak i nauki - projekt tworzy Hubert Czerepok. Ten artysta wizualny przy wykorzystaniu łazików marsjańskich skonstruowanych przez studentów Politechniki Białostockiej zamierza nakręcić film.

Łaziki marsjańskie z misją

Zdjęcia do produkcji będą kręcone w jednym z najstarszych miejsc kultu stworzonych przez człowieka - Karahan Tepe w Turcji. To starożytna świątynia ukryta pod warstwami ziemi. Karahan Tepe datowane jest na około 10 tys. lat p.n.e.

- Tytuł "Początek" jest dość tajemniczy - mówi Hubert Czerepok. - Dotyczy on początku naszej cywilizacji. W okolicach Karahan Tepe znajduje się punkt, w którym człowiek porzucił koczowniczy tryb życia i osiadł. Wysłane tam maszyny spróbują dociec, skąd ten pomysł - tłumaczy artysta.

Do realizacji filmu zostaną wykorzystane kamery GoPro obraz 360 stopni, które będą zainstalowane na łazikach. Historia najstarszej świątyni zbudowanej przez człowieka opowiedziana zostanie z punktu widzenia maszyn. Trzy łaziki marsjańskie: Mag, Red i Next prowadzą misję i każdy z robotów reprezentuje inną koncepcję historii miejsca. Jak wyjaśnia artysta, będzie mieć on charakter dokumentu sci-fi z fabułą.

Zostanie ona zainspirowana filmem "Stalker" Andrieja Tarkowskiego. Łaziki przemierzające płaskowyż i korytarze wykopalisk prowadzą ze sobą rozmowy, które tworzą dialog o początkach istnienia naszej cywilizacji.

Łaziki marsjańskie w Warszawie, Szczecinie i Białymstoku

- Hubert Czerepok łączy dwie marki - Politechnikę Białostocką i Galerię Arsenał. Dlatego chętnie wspieramy ten projekt - nie ukrywa wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.

Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, dodaje: - Łaziki dzielnie walczyły na pustyni w stanie Utah, a teraz pojadą do Turcji. Kiedyś inżynieria była dziedziną sztuki. Wracamy więc do korzeni. Trzeba kształcić artystów, a nie rzemieślników.

Hubert Czerepok informuje, że pierwsza część ekipy wylatuje do Turcji około 5 sierpnia. Druga dołączy do niej około 8-10 sierpnia. Realizatorzy projektu będą na miejscu do 18-19 sierpnia.

Produkcja filmowa "Początek" będzie miała premierę podczas indywidualnej wystawy Czerepoka (kuratorką jest Monika Szewczyk, szefowa Arsenału) 15 września w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Kolejne odsłony wykorzystujące projekcję 360 stopni zaplanowano w szczecińskiej Trafostacji Sztuki (luty 2018 r.) oraz Galerii Arsenał w Białymstoku (kwiecień 2018 r.). Jesienią przyszłego roku projekt będzie prezentowany także w Tbilisi.

Przy realizacji tego multidyscyplinarnego projektu filmowego o charakterze naukowo-badawczo-eksperymentalnym współpracują m.in. Politechnika Białostocka, Akademia Sztuki w Szczecinie, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku oraz instytucje zagraniczne.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1658 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39