Ławka z siedzącym samotnie Żydem na obchody "czarnego piątku" [ZDJĘCIA]

2020.06.27 15:37
To był "czarny piątek". 27 czerwca 1941 r. setki białostockich Żydów zamknięto w wielkiej synagodze przy ul. Suraskiej a budynek podpalono.
Ławka z siedzącym samotnie Żydem na obchody "czarnego piątku" [ZDJĘCIA]
Fot: Arkadiusz Świentochowski
Symboliczną ławkę odsłaniał m.in. zastępca przezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki

Samotny Żyd pod spaloną synagogą

W 79. rocznicę "czarnego piątku" w Białymstoku zorganizowano symboliczne obchody. Odbyły się one pod pomnikiem-kopułą Wielkiej Synagogi.

Oprócz okolicznościowych przemówień i złożenia wieńców ciekawym punktem obchodów było odsłonięcie ławki z siedzącym samotnie Żydem. Drewniana rzeźba powstała specjalnie na tę okoliczność. Tałes z rzeźby zdjęli zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska i dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich Jolanta Szczygieł-Rogowska.

Ponadto przygotowano wystawę "My, Białostoczanie – pamiętamy. I będziemy zawsze pamiętać!". Oprócz tego uruchomiono mobilny punkt filatelistyczny, w którym można było zakupić kartę pamiątkową. Uroczystości kończył występ Frey-Lech Trio (zespołu Lecha Mazurka), które odśpiewało lament w białostockim getcie.

Największa zbrodnia w historii Białegostoku

Wielka Synagoga, która znajdowała się przy ul. Bożniczej (obecnie Suraskiej), została wzniesiona w latach 1909-1913 według projektu Samuela J. Rabinowicza. W okresie międzywojennym była najokazalszą synagogą białostocką i cieszyła się największym prestiżem wśród wszystkich bożnic Białegostoku. Była świątynią reformowaną, w której kobiety modliły się obok mężczyzn, choć na osobnych galeryjkach.

27 czerwca 1941 r. niemiecka grupa operacyjna, którą dowodził kapitan Gothar Bürkner, spaliła dzielnicę żydowską wraz z Wielką Synagogą. Niemcy kazali wszystkim mężczyznom i chłopcom narodowości żydowskiej przyjść do Wielkiej Synagogi. Zamknęli ich wewnątrz i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali oporu, strzelali. Historycy szacują, że zginęło ok. 2-2,5 tysiąca osób.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1493 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39