Upamiętnienie Franciszka Karpińskiego miałoby przyjąć formę ławeczki. Projekt zakłada postawienie popiersia Karpińskiego wraz z ławeczką interaktywną przed katedrą w Białymstoku.
Spotkanie w Książnicy Podlaskiej nie było przypadkowe, bowiem instytucja ta wielokrotnie przyznawała Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego.
- Złożyłam projekt do Budżetu Obywatelskiego jako mieszkanka Białegostoku. Przez kilkanaście lat byłam kustoszem ogólnopolskiej nagrody im. Franciszka Karpińskiego. W naszym mieście jest wiele inicjatyw, dzieł, związanych z tą wybitną postacią w naszej kulturze, literaturze. Dlaczego napisałam projekt, związany z ławeczką Karpińskiego? Franciszek Karpiński był zapraszany, jak to określają literaturoznawcy na letnie miesiące do Pałacu Branickich przez Izabelę Branicką z domu Poniatowską. To co stworzył tu u nas, czyli Pieśni Nabożne, to znawcy określają jako perły naszej literatury. Uważam, że takie postacie, taką twórczość należy upamiętniać. Taka ławeczka, wzorem tej z Warszawy – Chopina czy z Wilna – Ogińskiego, podniosłaby rangę naszego miasta. Jestem przekonana, że przyciągnie turystów do Białegostoku – mówiła podczas spotkania Bogusława Wencław, pomysłodawczyni projektu, wieloletnia kustosz Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego.
Ławeczka miałaby mechanizm grający, byłaby interaktywna. Można byłoby wysłuchać dzięki niej liryki miłosne Franciszka Karpińskiego czy Pieśni Nabożne, które były wykonywane po raz pierwszy tutaj w Białymstoku, czy kolędę, którą Lechoń określił jako polonez narodowy, czyli "Bóg się rodzi".
Do głosowania zachęcał także Mariusz Perkowski, kierownik artystyczny Zespołu Starosielskie Bractwo Śpiewacze.
- Staramy się upamiętnić postać Franciszka Karpińskiego. W tym roku przypada 280. rocznica jego urodzin. Mamy może niewielką świadomość, jak ważne Pieśni Nabożne były i są.
- Jest to piękne dziedzictwo kultury polskiej. Jeśli nie będziemy o nim mówić, śpiewać, myśl, pamięć zaginie. Mamy wychowywać przyszłe pokolenie. A możemy to robić także poprzez koncerty czy taką ławeczkę – podkreślała Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej.
Po spotkaniu odbył się koncert "Pieśni Nabożnych" Karpińskiego w wykonaniu Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego, uświetniający rok 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, a także 280. rocznicę urodzin poety.
Vinyloteka w Książnicy Podlaskiej
Książnica Podlaska zgłosiła i wspiera jeszcze jeden projekt w Budżecie Obywatelskim. Mianowicie: "Vinyloteka im. Ryszarda "Skiby" Skibińskiego". Jest to ogólnomiejski projekt.
Pomysł zakłada utworzenie miejsca do odsłuchiwania płyt winylowych z muzyką oraz audiobooków. W ramach projektu planowany jest: zakup gramofonu, płyt winylowych, sprzętu do odsłuchu audiobooków oraz urządzenie przestrzeni w Filii nr 4 Książnicy Podlaskiej (ul. Komisji Edukacji Narodowej 36/4), gdzie miałaby powstać vinyloteka.
- Charakter naszej filii jest dosyć nietypowy – wiele działań skupia się wokół muzyki, m.in. odbywały się u nas koncerty, warsztaty muzyczne czy Konkurs Poezji Śpiewanej. Posiadamy instrumenty muzyczne, z których mogą na co dzień korzystać nasi czytelnicy. Ponadto w swoich zbiorach mamy płyty z muzyką, prenumerujemy także czasopismo "Teraz rock" – wszystko to sprawia, że nasza placówka przyciąga wielu melomanów. Poszerzenie oferty o miejsce do odsłuchu płyt winylowych na pewno wpłynie pozytywnie na zainteresowanie biblioteką wśród miłośników muzyki. Bardzo się cieszymy, że taki wniosek został złożony i zachęcamy do głosowania – mówi Monika Łapińska, kierownik Filii nr 4 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl