Jak pisze Andrzej Lechowski w książce "Białystok. Przewodnik historyczny" historia świątyni mieszczącej się przy ul. Warszawskiej związana jest z dziejami białostockich ewangelików. Ewangelicko-augsburska gmina powstała w Białymstoku w 1796 roku. W 1825 roku otrzymała plac pod budowę świątyni. Wybudowała zbór i budynek parafialny. Gmina jednak szybko się powiększała, dlatego postanowiono wybudować nową świątynię. Budowę rozpoczęto w 1909 roku, nowy kościół wyświęcono w 1912 roku.
Gdy Niemcy w 1944 roku wysadzali w powietrze znajdującą się nieopodal elektrownię, uszkodzili świątynię. Po opuszczeniu jej przez ewangelików zaopiekował się nią ksiądz Antoni Zalewski. Jego starania przyczyniły się do przekazania świątyni katolikom.
Zwiedzanie odbywa się w ramach akcji "Lato z zabytkami. Odkryj Białystok" Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Białymstoku. Cieszy się ono dużym zainteresowaniem wśród białostoczan i turystów, o czym można było się przekonać choćby przed dwoma tygodniami, kiedy kolejne grupki osób z zaciekawieniem odwiedzały sobór św. Mikołaja.
Kolejna odsłona akcji we wrześniu. Będzie można zwiedzić Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki i kościół św. Rocha.