Obecnie lasy stanowią około 30% powierzchni naszego kraju. Większość (około 77%) lasów jest zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Do osób prywatnych należy zaś około 1,8 mln hektarów lasów, czyli ponad 19%.
- Dzięki leśnikom, lasów w Polsce przybywa i są w coraz lepszej kondycji. Kupujemy nowe grunty pod zalesianie, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy skarb. Bezcenny – podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Zakup nowych gruntów wiąże się z założeniem Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Zgodnie z nim do 2050 r. lesistość Polski ma wynieść 33%.
W tym roku, w związku z wprowadzoną akcją, nadleśniczowie mają za zadanie promować ofertę zakupu nowych gruntów, które zostaną zalesione. Środki finansowe na ten cel będą pochodziły albo z własnych funduszy nadleśnictwa albo z funduszu leśnego.
Osoby, które chciałyby sprzedać swoje grunty nadleśnictwu muszą najpierw skierować do niego swoją ofertę podając dokładny adres ewidencyjny działki. Najbardziej pożądane są grunty, które przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe oraz takie, w przypadku których jest możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej. Są też sytuacje, kiedy wewnątrz terenu należącego do Lasów Państwowych znajduje się działka innej własności. Takie sytuacje często mają miejsce w Polsce wschodniej oraz na Mazowszu. Tego typu grunty będą odkupowane szczególnie chętnie.
Cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.
justyna.f@bialystokonline.pl