Edycja wilka
- Będzie to spotkanie ze sztuką o wysokiej randze, która pomimo swej siły, drapieżności, piękna i subtelności pozostaje skryta w rozmaitych "twórczych lasach" - miejscach, z których się wywodzi i z których co jakiś czas się wyłania, prezentuje, łowi nowe inspiracje, budzi respekt, zachwyca, by za chwilę zaszyć się z powrotem w swym naturalnym środowisku. Będzie to spotkanie ze sztuką, która pozostawia swój ślad, genotyp w nowych pokoleniach artystów - mówi dyrektor "LasFest" Dagmara Sowa z Grupy Coincidentia.
Będzie to także spotkanie ze sztuką młodych, zainfekowanych "wilczym genem" twórców.
Edycja "Mamy wilka", czyli trzecia odsłona "LasFest" - drapieżna i czuła jak jej patron - zainspirowana została zwierzęciem zamieszkującym lasy okalające Siedlisko Kultury Solniki 44, zwierzęciem przypominającym o swej obecności conocnym rzewnym wyciem czy też sporadycznymi porwaniami młodych sztuk bydła z okolicznych łąk. Budzący respekt swą drapieżną naturą, znakomitą organizacją watahy, siłą i bezkompromisowością, aktywizujący w człowieku postawy wzniosłe i romantyczne, rozczulający troskliwością wychowania młodych, postrzegany jako zwierzę piękne, silne i niedostępne Wilk stał się inspiracją do skonstruowania programu trzeciej edycji festiwalu - czytamy w opisie festiwalu.
Spektakle, nocny pokaz filmów, koncert
W programie tegorocznego festiwalu znalazły się, m.in. spektakl "The Monstrum Band" Grupy Coincidentia i kieleckiego Teatru Kubuś, "Studnie światła" Tadeusza Wierzbickiego, "Noc Perseidów" (nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo w wykonaniu tria Nagnajewicz/Jurčo/Skorupski) i pokaz "Oddaleńcy" w wykonaniu Sakowicza i Cempury.
Zaplanowano też w cyklu "Las Móvi" leśny pokaz filmów krótkometrażowych oraz koncert "Tymański/Ciechowski", podczas którego Tymon Tymański wykona piosenki Grzegorza Ciechowskiego.
W tegorocznej edycji "LasFestu", ze względu na sytuację związaną z pandemią, organizatorzy zrezygnowali z nurtów "Gatunki rzadko występujące w Polsce" (spektakle zagraniczne) oraz "Rozmowy z szyszkami" (spotkania z twórcami). Wrócą do nich w kolejnych odsłonach festiwalu.
Bezpłatne wejściówki
Ruszyła już dystrybucja biletów. Bezpłatne wejściówki rezerwować można wysyłając e-mail na adres: info.solniki44@gmail.com. Miejscem prezentacji wszystkich wydarzeń jest Siedlisko Kultury Solniki 44. Liczba miejsc ograniczona.
LasFest, czyli teatr w lesie
Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie LasFest jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, które odbywa się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku). Scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła w trakcie poprzednich edycji festiwalu spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela i Wielkiej Brytanii.
Ideą "LasFestu" są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Występy teatrów niezależnych są wzbogacony imprezami towarzyszącymi (koncertami, spotkaniami z artystami, improwizowanymi pokazami sesyjnymi).
anna.d@bialystokonline.pl