Na kwalifikacyjny kurs zawodowy może się zapisać osoba, która ukończyła 18 lat, bez względu na dotychczasowe wykształcenie. Nauka w danym zawodzie składa się najczęściej z trzech poziomów, czyli kursów kwalifikacyjnych - odpowiednio K1, K2, K3. Każdy z nich kończy się egzaminem potwierdzającym daną kwalifikację w zawodzie. Po ukończeniu wszystkich poziomów z zakresu danego zawodu, mając także wykształcenie średnie, można uzyskać tytuł technika.
Kwalifikacyjne kursy zawodowe odbywają się w Białymstoku w 9 placówkach: Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych, Handlowo-Ekonomicznych, Mechanicznych i Centrum Kształcenia Zawodowego, Rolniczych i Centrum Kształcenia Praktycznego, Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi, Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół Zawodowych nr 2 oraz Zespole Szkół Zawodowych nr 5.
Kwalifikacje można podnosić w wielu zawodach - począwszy od technika architektury krajobrazu, przez ślusarza, fryzjera, do technika spedytora. Przykładowo w Centrum Kształcenia Ustawicznego można nabyć umiejętności tworzenia aplikacji internetowych i baz danych (technik informatyk) czy rejestracji i obróbki obrazu (fotograf). W Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych prowadzone są kursy przede wszystkim z zakresu wykonywania robót, natomiast w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych uczestnicy poznają tajniki prowadzenia działalności handlowej czy rachunkowości.
Zróżnicowaną ofertę ma Zespół Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Świętojańskiej. Tam można podnieść kwalifikacje w zawodzie technika usług kosmetycznych, ale i technika mechatronika. W tym drugim przewidziano kurs z zakresu montażu urządzeń i systemów oraz ich projektowania i programowania.
Wszystkie kwalifikacyjne kursy zawodowe odbywają się bezpłatnie i rozpoczną się we wrześniu. Wymogiem jest zgłoszenie się wystarczającej ilości osób (min. 20). Dokumenty można składać w sekretariatach placówek, zajęcia odbywają się w systemie zaocznym.
kamila.ausztol@bialystokonline.pl