Kultura wraca? Muzea i galerie przygotowują się do otwarcia

2020.04.30 12:00
Od 4 maja mogą wznowić działalność niektóre instytucje kultury, m.in. muzea, galerie sztuki czy biblioteki. Nie oznacza to jednak, że placówki na początku przyszłego miesiąca będą gotowe, by przyjąć odwiedzających.
Kultura wraca? Muzea i galerie przygotowują się do otwarcia
Fot: Maciej Zaniewski
Galeria Arsenał

Otwieranie zamkniętych od 11 marca instytucji kultury to proces, który placówki muszą przygotować w porozumieniu z samorządami oraz inspektorami sanitarnymi. Jak to wygląda w praktyce? 4 maja to termin, w którym został zdjęty zakaz działalności niektórych instytucji kultury. Nie oznacza to jednak nakazu ich otwarcia. Dodatkowo placówki skomplikowany proces otwierania muszą realizować zgodnie z szeregiem wytycznych przekazanych przez resort kultury.

Otwieranie placówek etapami

- Miejskie instytucje kultury będziemy otwierać sukcesywnie. Wcześniej wystąpimy o opinie do właściwego miejscowo inspektora sanitarnego. Wstępnie planujemy otwarcie tych placówek 1 czerwca - zapowiedział na konferencji prasowej Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Jak wygląda sytuacja w instytucjach kultury?

- Aktualnie Galeria Arsenał postępuje zgodnie z wytycznymi MKiDN. Będzie wprowadzać I fazę przygotowań do otwarcia, tj. bezpiecznego przystosowania placówki zarówno dla pracowników, jak i zwiedzających, o czym zgodnie z wytycznymi MKiDN decydować będą służby sanitarne - mówi nam Gabriela Owdziej z Galerii Arsenał.

W związku z tym, zanim placówka przystąpi do przyjmowania odwiedzających w siedzibie Galerii pozostaje w kontakcie internetowym. Od 4 maja rozpoczyna cykl "Posłuchaj kolekcji" w których przyjaciele - artyści i kuratorzy - Arsenału, będą opowiadać o pracach należących do Kolekcji II Galerii Arsenał.

Pierwszymi planowanymi wystawami są: "Wiosna na osiedlu Bema" oraz "Ćwiczenia. Jasmina Metwaly". Ich otwarcie jest planowane na 19 czerwca.

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku również będzie się otwierać stopniowo.

- Zgodnie z wytycznymi Premiera Rządu RP przygotowujemy się do otwarcia instytucji. Musimy wprowadzić szereg zabezpieczeń i ustalić strategię funkcjonowania, aby wszystko mogło odbyć się w bezpieczny sposób - poinformowała nas Joanna Rafalska z Galerii im. Sleńdzińskich.

Pytania dotyczące otwarcia instytucji skierowaliśmy także do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

- Muzeum Podlaskie dla widzów otworzy się niebawem, ale nie 4 maja. Musimy wcześniej uzyskać wymagane pozwolenia sanepidu i akceptację Marszałka - odpowiedziała nam Barbara Muszyńska, kierownik Działu Promocji i Edukacji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Szczegółowe informacje na temat otwarcia swoich oddziałów placówka będzie udostępniać w mediach społecznościach.

Zmniejszyć ryzyko zakażeń

Na środowej (29.04) konferencji prasowej rząd przekazał informację o uchyleniu zakazu działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. "Instytucje kultury będą jednak otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decyduje organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną" - możemy przeczytać na rządowej stronie poświęconej walce z koronawirusem.

Dodatkowo w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego doprecyzowano, że "ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym".

Resort na swojej stronie internetowej opublikował szereg wytycznych dla muzealników, które muszą oni wypełnić, by zmniejszyć ryzyko zakażeń koronawirusem. Zgodnie z wytycznymi ministra "otwieranie" instytucji ma przebiegać w trzech etapach.

W pierwszym chodzi o przejście z pracy zdalnej do stacjonarnej i m.in. zapewnienie pracownikom (ze szczególnym uwzględnieniem pracowników mających kontakt z publicznością) dostępu do środków ochrony indywidualnej (płyny dezynfekcyjne, maseczki, rękawiczki) oraz organizację stanowisk pracy z uwzględnieniem wymaganego dystansu przestrzennego między pracownikami. W drugim etapie nacisk położony jest na realizację działań muzealnych bez bezpośredniego kontaktu z publicznością.

Dopiero w trzecim etapie zbiory mają zostać udostępnione zwiedzającym. Tu także mamy szereg obostrzeń, np. zaniechanie organizacji wydarzeń dla większych grup ludzi (wernisaży, finisaży, pikników, targów, przeglądów, konferencji naukowych, itd.), ograniczenie liczebność zwiedzających czy zmiana trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu.

Teatry, kina, opera nadal zamknięte

Nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych.

Nie działają kina, teatry, filharmonie czy opery. Znoszenie tych ograniczeń planowane jest w czwartym etapie odmrażania gospodarki. Przypomnijmy, że otwarte kina i teatry miałyby działać w nowym reżimie sanitarnym.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1356 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39