Kultura na weekend. Zobacz, gdzie się wybrać w maju [WIDEO]

2019.05.10 07:25
Premiera "Hobbita" w Teatrze Dramatycznym, nowa wystawa w Ratuszu, taneczny Kalejdoskop - oto kulturalne propozycje na najbliższy weekend. Więcej wydarzeń znajdziecie w naszym informatorze.
Kultura na weekend. Zobacz, gdzie się wybrać w maju [WIDEO]
Fot: Grzegorz Chuczun

Koncerty: Gooral w Famie

Gooral to jeden z najciekawszych polskich twórców tej dekady poruszających się w obrębie elektroniki. Stworzył niepowtarzalny styl, zwany Ethno Elektro. Artysta łączy muzykę klubową i elektroniczną z polską góralszczyzną. Zagrał około tysiąca żywiołowych koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. Open'er, Exit, Sziget, Colours of Ostrawa, Woodstock, Audioriver. Wystąpi w piątek w Famie.



Sprawdź: Gooral: Ethno Elektro 2

Opera: Włodek Pawlik gra Moniuszkę

Włodek Pawlik to jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu. Jego najnowsza płyta jest pierwszym na świecie wydawnictwem, na którym utwory Moniuszki zostały zaprezentowane w jazzowej interpretacji. Do jej nagrania pianista zaprosił muzyków tworzących na co dzień Włodek Pawlik Trio - Pawła Pańtę (kontrabas) oraz Adama Zagórskiego (perkusja). Koncert promujący płytę "Polish jazz" odbędzie się w piątek w sali przy ul. Podleśnej.

Sprawdź: Pawlik/Moniuszko - Polish jazz

Festiwal Kalejdoskop: taneczny weekend

"Kalejdoskop" to międzynarodowy festiwal, odbywający się od 2002 roku w Białymstoku. Cztery dni festiwalu to przegląd wyjątkowych tanecznych spektakli z różnych regionów Polski, a także świata oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących o interdyscyplinarnym charakterze. W programie tegorocznej imprezy są spektakle, spotkania, taneczne lunche, spacer i warsztaty.

Sprawdź: Festiwal Kalejdoskop 2019

Dni Otwarte Funduszy Europejskich: wejdź na dach Opery

W weekend będzie można podziwiać panoramę miasta z dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych istnieje możliwość odwołania wydarzenia. Organizowane są także wycieczki po budynku Opery. Obowiązują wejściówki.

Sprawdź: "Tajemnice Opery" – zwiedzanie budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej

Wystawa: "W kręgu Branickich"

Wystawa poświęcona została znanym postaciom związanym poprzez koligacje rodzinne, układy polityczne i stosunki towarzyskie z Janem Klemensem Branickim i jego żoną Izabelą z Poniatowskich. Ekspozycja koncentruje się na ich przedstawieniach portretowych i choć jest ich tylko kilkadziesiąt, a to zaledwie ułamek z ogromnej liczby możnowładców, szlachty i duchowieństwa, które przewinęły się przez życie obojga małżonków, niemniej składają się one na swoisty zbiorowy portret XVIII-wiecznej elity towarzyskiej i politycznej. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek w białostockim Ratuszu.

Sprawdź: Wystawa "W kręgu Branickich"

Sobota z książką: targi i spotkania

Przed nami III Dzień Książki Akademickiej i Naukowej w Białymstoku. Obejmuje on przede wszystkim targi książki regionalnej, w trakcie których swoje wydawnictwa zaprezentuje wiele instytucji z Białegostoku i województwa podlaskiego. W programie są też spotkania autorskie, a także kiermasz dubletów i książek wycofanych z kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku, na którym będzie można kupić interesujące tytuły w atrakcyjnych cenach. Impreza odbędzie się w sobotę w Białostockim Ośrodku Kultury.

Sprawdź: III Dzień Książki Akademickiej i naukowej w Białymstoku

W kinie: premiera filmu "Słodki koniec dnia"

To historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria (Krystyna Janda) - polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje. Film "Słodki koniec dnia" można od piątku oglądać w sieci kin Helios.



Repertuar kin

PAK: Krzysztof Zanussi w Białymstoku

Fabuła filmu "Eter" rozgrywa się na początku XX wieku. Jej głównym bohaterem jest wojskowy lekarz, który prowadzi eksperymenty mające mu pomóc uzyskać władzę nad ludźmi. Służy mu do tego tytułowy eter - który pozwala mu zabierać ludziom wolną wolę. Z drugiej strony gaz ten używany podczas operacji uwalnia od bólu, pozwalając pacjentowi utracić świadomość. W tym kontekście eter staje się dla reżysera symbolem dobra i zła. Gościem pokazu będzie reżyser Krzysztof Zanussi. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę w kinie Forum.



Sprawdź: Podlaska Akademia Kultury - "Eter"

Helios: Filmowe poranki dla dzieci

W najbliższą niedzielę dzieci obejrzą zestaw bajek z cyklu "Bajeczki Maszy". Będzie to kolejna odsłona cyklu Filmowe Poranki. Słynna z serialu "Masza i Niedźwiedź" sympatyczna maleńka Masza w zabawny sposób przedstawia znane bajki w zupełnie nowych wersjach, mieszając wątki i postaci. Urocza animacja, zaskakujące zwroty akcji, oryginalne zakończenie i niespodziewany morał to mieszanka, która zaciekawi i rozbawi widzów w każdym wieku.

Sprawdź: Bajeczki Maszy cz. 6 - Filmowy Poranek w Helios Alfa, Bajeczki Maszy cz. 6 - Filmowy Poranek w Helios Biała, Bajeczki Maszy cz. 6 - Filmowy Poranek w Helios Jurowiecka

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Jako jedyna scena w Europie Teatr Dramatyczny w Białymstoku pozyskał prawa do wystawienia scenicznej wersji książki J.R.R. Tolkiena. Spektakl w reżyserii Grzegorza Suskiego jest wyjątkowym wydarzeniem - polską prapremierą. "Hobbit" to opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu. Bezkompromisowa inscenizacja oparta jest na wszystkich znanych postaciach z książki. Na scenie występuje prawie cały zespół teatru, wzmocniony tancerzami i akrobatami. Premiera odbędzie się w sobotę na dużej scenie.



Białostocki Teatr Lalek "Cudowna lampa Aladyna", jak każda klasyczna baśń, ma tyle wersji, ilu opowiadaczy. Twórcy z BTL-u pokusili się o tekst największego polskiego czarodzieja teatru lalek - Jana Wilkowskiego. Baśń skrzy się dowcipem, obdarowuje szczodrze mądrościami i zaskakuje niezwykłymi zwrotami akcji. A jeśli dodać do tego szczyptę pachnących egzotyką, kolorowych przypraw, o jakie zatroszczyli się węgierscy twórcy – otrzymamy pewny przepis na piękną, niezapomnianą i magiczną baśń.

Druga propozycja to "Robot i Motylek" - przedstawienie o trwałych i głębokich uczuciach, jakie mogą połączyć każdego z nas, a także o bardzo kruchym i ulotnym pięknie, które warto w porę dostrzec. Spektakl powstał na podstawie historii napisanej przez litewską autorkę Vytautė Žilinskaitė. To opowieść o robocie, który zakochuje się w stworzeniu z zupełnie innego świata - w motylku. Dzięki krótkiej znajomości mechaniczny bohater odkrywa prawdziwe uczucia, takie jak miłość, empatia, przywiązanie, ale również i strach, i żal. Spektakl, poprzez interaktywny charakter, zaprasza dzieci do bezpośredniego udziału w przygodach sympatycznego robota i jego przyjaciół.

Repertuar teatrów

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1717 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39