Kultura na weekend. Pierwsze styczniowe imprezy [WIDEO]

2019.01.04 07:21
Przed nami pierwszy weekend stycznia. Możecie spędzić go kulturalnie. Zobaczcie, jakie imprezy proponujemy.
Kultura na weekend. Pierwsze styczniowe imprezy [WIDEO]
Fot: Michał Kardasz
Koncert w Operze Podlaskiej

Pałac Branickich: Wiedeński Koncert Noworoczny

Podlaska Orkiestra Salonowa wystąpi ze specjalnym koncertem noworocznym. W jego repertuarze znajdą się kompozycje Straussów. W celu przybliżenia atmosfery XIX-wiecznego Wiednia panie z orkiestry wystąpią w sukniach z epoki. Koncert odbędzie się w sobotę w Aula Magna Pałacu Branickich.

Sprawdź: Wiedeński Koncert Noworoczny

Opera: koncert gwiazd "Tribute to musical"

W hołdzie musicalowi - najbardziej ekspresyjnemu z gatunków, w którym muzyka, opowieść, gra aktorska i efekty kumulują się, byśmy mogli wraz z artystami eksplodować emocjami: wzruszeniem, radością, humorem - Opera i Filharmonia Podlaska wraz z Damianem Aleksandrem i jego gośćmi zaprasza w sobotę na Odeską na niezwykły koncert.

Na scenie przy Odeskiej 1 pojawią się gwiazdy: Małgorzata Walewska - jedna z najbardziej uznanych mezzosopranistek naszych czasów, Kayah - królowa polskiego popu, Joanna Kołaczkowska - "monstrualny zmysł komiczny", Edyta Krzemień - najlepszy głos musicalowy w Polsce i, oczywiście, Damian Aleksander - odtwórca najgłośniejszych roli musicalowych ostatnich lat, m.in. Upiora.

Usłyszeć można będzie muzykę z najsłynniejszych musicali: "Les Miserables", "Carousel", "West Side Story", "Jekyll&Hyde", "Evity" i "Upióra w operze".

Przed koncertem zaplanowano spotkanie z Danielem Wyszogrodzkim na temat jego książki "Ale Musicale!".

Sprawdź: Koncert gwiazd "Tribute to musical"

Galeria Sleńdzińskich: wieczór kolęd i pastorałek

To będzie już 8. wieczór wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Jak co roku w święto Trzech Króli można wspólnie pośpiewać znane i mniej znane kolędy oraz pastorałki. Pozostając w nastroju stulecia niepodległości Polski, przypomniane zostaną parafrazy kolęd, które układali nasi przodkowie świętując radość Narodzenia Pańskiego pod jarzmem niewoli i klęski narodowej. Wspólne śpiewanie kolęd odbędzie się w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego.

Sprawdź: 8. Wieczór wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek

W kinie: premiera filmu "Zabawa, zabawa"

40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by - jak sama mówi - "nie zwariować". Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione "pod wpływem". Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg - Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem. Wkrótce w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać? Nowy film Kingi Dębskiej od piątku można oglądać w sieci kin Helios.



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny

"Mayday" to jedna z najlepszych komedii autorstwa Raya Cooneya - brytyjskiego komediopisarza, określanego jako mistrza farsy. Sztuka opowiada historię taksówkarza-bigamisty, który przez wiele lat wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet. Na skutek wypadku jego tajemnica wychodzi jednak na jaw, co wywołuje lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawiają, że "Mayday" od ponad trzydziestu lat rozśmiesza publiczność na całym świecie.



Jeżeli nie widzieliście jeszcze "Zapisków oficera Armii Czerwonej", powinniście koniecznie nadrobić to zaniedbanie. Często mówi się o "wybitnych kreacjach", "rolach życia". Misza Zubow to coś więcej. Świetna adaptacja dokonana przez Andrzeja Jakimca i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego - to żywa legenda o niesłabnącej sile oddziaływania. Fascynuje, zniewala, uczy szacunku do sztuki teatralnej. W dziejach białostockiego teatru nie ma drugiego spektaklu, który mógłby się równać z "Zapiskami oficera Armii Czerwonej" - nie ma sztuki tak sławnej, tak długo utrzymującej się na afiszu.

BTL

W 1874 roku Modest Musorgski, pod wpływem wystawy akwareli i rysunków Wiktora Hartmanna, skomponował cykl miniatur fortepianowych "Obrazki z wystawy". W 2018 roku, zainspirowani kompozycjami Musorgskiego, twórcy z BTL-u zapraszają na spektakl-impresję, będący połączeniem muzycznych interpretacji miniatur i możliwości animacyjnych ludzkiego ciała. Przed publicznością zaprezentują m.in. etiudy: "Gnom", "Stary zamek", "Taniec kurcząt w skorupkach" czy "Chatka na kurzej stopce".

Drugi spektakl to "Karmelek" - ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym Najbliższym, a co - jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy - jest całkowicie niematerialne. Twórcy zapraszają do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie.

Wreszcie "Little shop of horrors", a w nim mięsiste postaci, nietuzinkowa scenografia i muzyka na żywo. Wszystko zaczyna się niewinnie. Skromny właściciel kwiaciarni Seymour przypadkiem staje się właścicielem niezwykłej rośliny. Życie Seymoura zmienia się nie do poznania - z dnia na dzień staje się sławny, znany, podziwiany, zdobywa wybrankę swego serca - ale czy za to wszystko nie przyjdzie mu słono zapłacić? Powstał brawurowy spektakl w broadwayowsko-hollywoodzkim stylu autorstwa Howarda Ashmana i Alana Menkena, twórców disneyowskich hitów jak "Mała syrenka", "Piękna i Bestia" czy "Alladyn", który skradł serca tysięcy widzów na całym świecie.

Repertuar teatrów

Za miastem

Artysta malarz-samouk zafascynowany postaciami polskich malarzy stworzył serię ich portretów, które przez cały styczeń będzie można oglądać w Miejskim Domu Kultury w Augustowie. Prace Marcina Radziszewskiego - w większości malarstwo olejne - były od 2010 roku prezentowane na kilku wystawach zbiorowych organizowanych w Olsztynie, jest podwójnym stypendystą Prezydenta Olsztyna oraz należy do Związku Artystów Plastyków Warmii i Mazur. Mistrzem twórcy jest Jacek Malczewski, a główną inspiracją malarstwo z przełomu XIX i XX w. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek.

Sprawdź: Wernisaż wystawy "Portrety malarzy polskich"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1104 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39