Galeria Arsenał: w hołdzie Bauhausowi
Bauhaus to najważniejsza awangardowa uczelnia artystyczna XX wieku. Utworzony przez architekta Waltera Gropiusa w 1919 roku w Weimarze zrewolucjonizował sposoby edukacji artystycznej, tworząc "nowe przymierze między sztuką a technologią". Wystawa, która zostanie otwarta w piątek w Arsenale zbudowana jest w dialogu zaproszonych artystów, architektów, projektantów i kuratorów z historycznymi pracami i dokumentami oraz późniejszymi reminiscencjami szkoły (po raz pierwszy prezentowanymi w Polsce).
Sprawdź: Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu
Koncerty: Nocny Kochanek, Pablopavo, Agressiva 69, Bright Ophidia
Nocny Kochanek to muzycznie klasyczny heavy metal inspirowany gigantami gatunku. Teksty zawierają specyficzny nocno-kochankowy humor, często bazujący na pastiszu, grach językowych i abstrakcji, Nocny Kochanek rysuje obraz polskiej subkultury metalowej z ogromnym dystansem do samych siebie oraz do wizerunku kojarzonego zazwyczaj z klasycznym heavy metalem. Koncert odbędzie się w piątek w Zmianie Klimatu.
Sprawdź: Nocny Kochanek w Zmianie Klimatu
Pablopavo oraz Mniej Więcej i SamoHa wystąpią podczas koncertu Listy Przebojów Kultowej Akadery. To będzie kolejne - szóste już - spotkanie miłośników muzycznej alternatywy. Impreza odbędzie się w piątek w klubie Gwint.
Sprawdź: Koncert Listy Przebojów Kultowej Akadery
Agressiva 69 to prekursorzy i najbardziej rozpoznawalny w Polsce zespół rockowo industrialny. Grupa została założona w 1987 przez Tomasza Grocholę i Jacka Tokarczyka. Ich pierwszy album, "Deus Ex Machina" został wydany w 1992 r. Był czymś zupełnie nowym na polskim rynku muzycznym, a Agressiva nie musiała długo czekać na zainteresowanie. Z kolei zespół Bright Ophidia powstał z zamiarem grania nowoczesnego progmetalu. Grupa na koncie ma cztery oficjalnie wydane albumy świetnie przyjęte przez krytyków jak i słuchaczy: "Coma", "Red Riot", "Set Your Madness Free" i "Fighting The Gravity". Bright Ophidia wystąpiła też na wielu festiwalach. Koncert odbędzie się w piątek w klubie Fama.
Sprawdź: Koncert Agressiva 69 / Bright Ophidia
Opera: 170. rocznica śmierci Chopina
Piątkowy koncert symfoniczny poświęcony będzie 170. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Orkiestrę OiFP poprowadzi Juozas Domarkas, od 1964 r. do września 2015 r. dyrektor Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfoniczną, obecnie jej dyrygent honorowy.
Sprawdź: 170. rocznica śmierci Fryderyka Chopina - koncert symfoniczny
Konkurs chóralny w Pałacu Branickich
To będzie prawdziwe święto muzyki chóralnej. W sobotę rozpocznie się IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny "Cantu Gaudeamus" - "Śpiewem radujmy się". Rywalizacja konkursowa, w której udział weźmie kilkanaście chórów z Polski, Łotwy, Litwy, Białorusi i Ukrainy, rozpocznie się w niedzielę. Jury wyłoni najlepsze chóry.
Sprawdź: IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny "Cantu Gaudeamus"
FPA!: pokaz premierowych filmów
Premierowy pokaz zestawu Filmowe Podlasie Atakuje! można będzie obejrzeć w sobotę w kinie Forum. Publiczność przyzna nagrodę Złotego Golfa. Później czas na afterparty w Famie – wystąpią Manoid i DJ Koola.
Sprawdź: Premierowy pokaz zestawu Filmowe Podlasie Atakuje!
W kinie: premiera filmu "Ikar. Historia Mietka Kosza"
Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz - ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie. Film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" od piątku można oglądać w sieci kin Helios.
Repertuar kin
Akademia Teatralna: piosenki Nicka Cave'a
Przed nami premierowe pokazy piosenki aktorskiej w interpretacji studentów IV roku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. Przedmiotem artystycznych eksploracji młodych wykonawców jest twórczość Nicka Cave'a - poety, scenarzysty, pisarza, muzyka, kompozytora, aktora, jednym słowem artysty totalnego.
Sprawdź: Muzyczna premiera "Hotel Boga" w Akademii Teatralnej
Na teatralnym afiszu
Teatr Dramatyczny Jako jedyna scena w Europie białostocki Teatr Dramatyczny pozyskał prawa do wystawienia scenicznej wersji książki J. R. R. Tolkiena. Spektakl w reżyserii Grzegorza Suskiego jest wyjątkowym wydarzeniem - polską prapremierą. "Hobbit" to opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu. Bezkompromisowa inscenizacja oparta jest na wszystkich znanych postaciach z książki. Na scenie występuje prawie cały zespół teatru, wzmocniony tancerzami i akrobatami.
Drugą propozycją jest "Leon i Matylda" - historia pewnego związku starszego mężczyzny z dużo młodszą od niego kobietą. Czasem przypomina bajkową opowieść, a czasem jest to pełen napięcia thriller z sensacyjnym wątkiem w tle. Momentami przypomina też komedię małżeńską o perypetiach niekonwencjonalnie zachowującej się pary.
Białostocki Teatr Lalek Ilu ludzi, tyle życzeń! Bo każdy z nas ma przecież swoje marzenia (to te największe), swoje pragnienia (to te ciut mniejsze) oraz zachcianki, czyli maleństwa, które szepczą nam do ucha, że coś byśmy zjedli, coś chcieli dostać... Rybak zachcianek nie miał. Miał za to wiecznie niezadowoloną żonę, która wciąż chciała więcej i więcej. Na szczęście rybak złowił Złotą Rybkę, która pomogła mu w spełnianiu zachcianek małżonki - do czasu.
"Bajka o rybaku i rybce" to familijna propozycja. Do najmłodszych adresowany jest "Pan Brzuchatek" - prościutka, pełna ciepła opowieść o sympatycznym Panu Brzuchatku, zamieszkującym wielki, niezwykły dom. Pewnego razu zaczyna mu jednak czegoś brakować. Czy Pan Brzuchatek znajdzie swą zgubę? Wszystko zależy od maleńkiego widza, który zaproszony przez aktorów do wspólnej zabawy i kreowania bajkowego świata, sam zdecyduje o losach brzuchatego bohatera.
I wreszcie propozycja musicalowa - "Little Shop of Horrors" Wszystko zaczyna się tak niewinnie: skromny właściciel kwiaciarni, Seymour, przypadkiem staje się właścicielem niezwykłej rośliny. Życie Seymoura zmienia się nie do poznania – z dnia na dzień staje się sławny, znany, podziwiany, zdobywa wybrankę swego serca – ale czy za to wszystko nie przyjdzie Mu słono zapłacić? Mięsiste postaci, nietuzinkowa scenografia i muzyka na żywo – to wszystko znajdziecie w tym spektaklu.
Repertuar teatrów
Za miastem
O pożytkach płynących z lasu opowiada nowa wystawa stała w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Ekspozycja "Dawne leśnictwo na Podlasiu" pokazuje, jak silny był związek z lasem dawnych mieszkańców wsi. Las żywił, dawał drewno na opał i do budowy domów, dostarczał surowce wykorzystywane w przemyśle. Zostanie otwarta w niedzielę.
Sprawdź: Otwarcie wystawy: Dawne leśnictwo na Podlasiu
anna.d@bialystokonline.pl