Koncerty, nowa wystawa i premiery w kinach. Czas na weekend i mnóstwo kulturalnych propozycji.
Fot: Grzegorz Chuczun
Koncerty: Sorry Boys, EABS, Anna German
Trasa "Miłość 2019" rozpoczęła się w połowie października i potrwa do połowy grudnia, a swoim zasięgiem obejmie ponad 20 miast. Podczas koncertów Sorry Boys zaprezentują materiał z najnowszej płyty "Miłość", która miała swoją premierę w maju tego roku. Do najnowszych kompozycji, wśród których na pewno nie zabraknie "Absolutnie, absolutnie" czy "Jesteś pragnieniem", dołączą starannie dobrane utwory z poprzednich albumów i razem stworzą niepowtarzalną miłosną opowieść. Koncert odbędzie się w niedzielę w Zmianie Klimatu.
Sprawdź: Sorry Boys - trasa "Miłość 2019"
Po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" poświęconemu mniej znanej twórczości legendarnego polskiego kompozytora, w 2018 roku wrocławska formacja EABS poszła za ciosem wydając dwie kolejne płyty winylowe ("live" oraz "na taśmę") wieńcząc dzieło "tryptykiem Komedowskim". Zagra w sobotę w klubie Fama.
Sprawdź: Premiery Muzyczne: EABS
Joanna Nawrot zaśpiewa niezapomniane utwory Anny German. Usłyszeć można będzie przeboje, m.in. "Człowieczy los", "Tańczące Eurydyki", "Greckie wino", "Cyganeria", "Nadjeżda". Artystce będzie towarzyszył zespół. Koncert odbędzie się w piątek w sali kina Forum.
Sprawdź: Koncert "Anna German. Niezapomniana"
Opera: to już 65 lat
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki podczas piątkowej gali operowej połączy obchody Roku Stanisława Moniuszki oraz jubileusz 65-lecia instytucji, nad którą od tego sezonu artystycznego czuwa świeżo obrany patron. Orkiestra OiFP oraz Chór przygotowany przez Violettę Bielecką wystąpią pod batutą Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Koncert odbędzie się w sali przy ul. Podleśnej.
Sprawdź: Gala operowa i jubileusz 65-lecia OiFP
Wystawa: wernisaż w Muzeum Wojska
Na wystawie "Film w służbie propagandy" zgromadzono prawie 150 filmów dokumentalnych i fabularnych nagranych w Polsce w pierwszych latach powojennej rzeczywistości. Materiały, noszące często czytelne tytuły m.in. "Wysiłkiem całego narodu", "Jutro jest bliższe", "Budowa systemem Trójkowym", w sposób jednoznaczny ilustrują czyn partii i narodu w odbudowie kraju i budowie nowej socjalistycznej rzeczywistości. Wernisaż odbędzie się w niedzielę w Muzeum Wojska.
Sprawdź: Wystawa "Film w służbie propagandy"
W kinie: premiera filmu "Dwóch papieży"
Nominowany do Oscara reżyser "Miasta Boga", Fernando Meirelles, oraz trzykrotnie nominowany do Oscara scenarzysta Anthony McCarten przedstawiają opowieść ukazującą kulisy jednej z najbardziej brzemiennych w skutki zmian na najwyższych szczeblach władzy ostatnich dwóch tysięcy lat. Film można oglądać w kinie Forum.
Repertuar kin
Na teatralnym afiszu
Teatr Dramatyczny Tytułowe "Błoto", przez większą część roku, odcina od świata miejscowość Gamajdy. Po latach do wsi powraca Suchelec, legenda amatorskich wyczynów motocyklowych. Wydarzeniem staje się przybycie nowej nauczycielki, co w miejscowym życiu uczuciowym i towarzyskim powoduje niemałe poruszenie. Kwiat gamajdowskiej kawalerki postanawia wcielić w życie parę pomysłów, których rezultaty potwierdzają, że droga do dojrzałości może niestety stać się komedią i do tego czarną. Takie historie zdarzają się pod każdą szerokością geograficzną. Ale chyba tylko tu motory tak niecierpliwie grają na zakrętach, chyba tylko w Gamajdach przylot czarnych bocianów staje się zwiastunem spraw ostatecznych.
Drugi tytuł to "Samobójca". Związek Radziecki, późne lata 20. Siemionowi Siemionowiczowi Podsiekalnikowowi coraz trudniej znaleźć motywację do życia. Jest bez pracy, jego rodzina cierpi biedę, szans na poprawę losu nie widać. Czuje się oszukany przez los, który nie pozwala mu być człowiekiem genialnym, chociaż zawsze tego chciał. W żonie widzi oskarżyciela swojej beznadziejnej sytuacji, terroryzuje ją, strasząc samobójstwem. Widzi dwa wyjścia: albo śmierć albo kariera wirtuoza gry na helikonie. Żadnego z nich nie jest w stanie spełnić.
Białostocki Teatr Lalek Było sobie Rodzeństwo - Jaś i Małgosia. Kochali się bardzo! A jeszcze bardziej kochali się ze sobą kłócić. Kłócili się rano - i wieczorem. Kłócili się podczas śniadania - i podczas kolacji. Podczas wycieczek do Lasu - i podczas powrotu do Domu. I podczas tej jednej, najsłynniejszej wyprawy, gdy niosąc Drwalowi obiad do pracy natknęli się na pewną niezwykłą chatkę... U lalkarzy premiera bajki "Jaś i Małgosia".
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
anna.d@bialystokonline.pl
Przeczytaj także