Koncert Marii Peszek czy Starego Dobrego Małżeństwa, a może swing lub rosyjski balet w Operze? Otwierają się też nowe wystawy w Arsenale i Ratuszu. Zobaczcie, gdzie jeszcze możecie się wybrać.
Fot: materiały prasowe
Spektakl "Przychodzi baba do lekarza"
Koncerty: Maria Peszek i Stare Dobre Małżeństwo
Marię Peszek można kochać albo nienawidzić, ale nie można pozostać obojętnym. Artystka powraca do Białegostoku, by znów zagrać energetyczny koncert. Nie ma wprawdzie nowych piosenek, ale wystarczą przeboje, które ma na koncie. "Sorry Polsko", "Ludzie psy" z płyty "Jezus Maria Peszek" czy "Ej Maria", "Polska A B C i D" z płyty "Karabin". Koncert odbędzie się w niedzielę w Zmianie Klimatu.
Sprawdź: Maria Peszek w Zmianie Klimatu
Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego - charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie. Stare Dobre Małżeństwo regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju. Publiczność zespołu dojrzewając z nim, podąża wiernie jego śladem. Grupa zagra w niedzielę na dużej scenie Opery.
Sprawdź: Stare Dobre Małżeństwo w OiFP
Opera: swingowy koncert
Big Band OiFP to porywający wokal, pełna obsada instrumentów dętych i rozbudowana sekcja rytmiczna, wspaniałe brzmienie i zróżnicowany nastrój. Intryguje klimatyczny sceniczny look rodem z epoki swingu i bebopu. W repertuarze zespołu znajdują się najatrakcyjniejsze utwory amerykańskiej muzyki rozrywkowej XX i XXI wieku, a wśród nich m.in. przeboje Glenna Millera, Franka Sinatry, Michaela Bublé, Elli Fitzgerald oraz polskie szlagiery lat 20. i 30. To znakomita propozycja na pożegnanie karnawału w szampańskim nastroju. Koncert odbędzie się w piątek na dużej scenie przy ul. Odeskiej.
Sprawdź: Koncert Swingu czar
Rosyjski balet: po raz pierwszy w Polsce
Krasnojarsk Russian National Ballet of Siberia łączy tradycję z nowoczesnymi formami artystycznego przekazu. Do dziś się mówi, że "potrafił wplatać muzykę w tkaninę tańca" - to wyraz najwyższego uznania widzów z ponad 60 krajów świata, gdzie zespół dotychczas występował. Krasnojarsk Russian National Ballet of Siberia z niezwykłą starannością projektuje kostiumy sceniczne, bo to one pomagają widzom uświadomić ideę choreografa, to one dodają wykonywanym tańcom ekspresji i kolorytu, to one podkreślają mistrzostwo artystów i oryginalność kompozycji. Zespół wykonuje ponadczasowe tańce, wśród nich prawdziwe perełki: "Moja Syberia", "Krasnojarskie wesołe melodie" czy "Taniec Kozaków". W sobotę zespół wystąpi na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Sprawdź: Krasnojarsk Russian National Ballet of Siberia w OiFP
Wernisaże: wystawy w Galerii Arsenał i Ratuszu
Wystawa "Kradzieże i zniszczenia" analizuje status dzieła sztuki: jego moc, aurę, kapitał, przemiany i destrukcję. Wyrafinowani złodzieje, genialni kopiści, tajemniczy milionerzy kupujący arcydzieła na czarnym rynku - to bohaterzy bulwarowych skandali, hollywoodzkich filmów i mitów, które żerują na symbolicznej i ekonomicznej aurze dzieł sztuki. Prezentowane na wystawie prace ukażą, jak zmienia się samo pojęcie kradzieży dzieła sztuki. Ukraść można już nie tylko sam obiekt materialny, ale też ideę, koncept, działanie, znaczenie symboliczne - co może mieć wymiar emancypujący, gdyż obrazy mają władzę. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek w Galerii Arsenał.
Sprawdź: Kradzieże i zniszczenia w Galerii Arsenał
Obrazy słynnych Kosaków - Juliusza i Wojciecha - będą prezentowane na wystawie w białostockim Ratuszu. Batalistyczne i historyczne malarstwo przedstawicieli rodu bogatego w talenty artystyczne, literackie i naukowe, cieszy się w Polsce niesłabnącą od ponad stu lat popularnością. Jego ikoną stał się koń, ułan z dziewczyną, kresowy step. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek.
Sprawdź: Kossakowie - wernisaż wystawy
Komediowy spektakl z udziałem gwiazd
"Przychodzi baba do lekarza" to przezabawna i inteligentna komedia muzyczna, nawiązująca tytułem do tradycji polskiego dowcipu. Piosenki wykonywane na żywo w akompaniamencie fortepianu, gwiazdorska obsada i mnóstwo prześmiesznych pomyłek gwarantują, że widzowie nie będą mogli powstrzymać się od śmiechu. W spektaklu występują (wymiennie): Adam Adamonis / Andrzej Młynarczyk, Aleksandra Nieśpielak, Wojciech Czerwiński / Krzysztof Wieszczek, Ewa Florczak / Grażyna Zielińska oraz Dorota Szperlak. Komedię można będzie obejrzeć w sobotę w Filharmonii Podlaskiej.
Sprawdź: Spektakl "Przychodzi baba do lekarza"
W kinie: premiera filmu "Bad Boy"
Kiedy w grę wchodzi kobieta, nawet więzy krwi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Przekonają się o tym dwaj bracia, których ścieżki życiowe rozeszły się dawno temu. Starszy Piotr (Maciej Stuhr) został policjantem, dla młodszego Pawła (Antoni Królikowski) napady, kradzieże i narkotyki to styl życia i chleb powszedni. Jednak bezkarność mężczyzny, uwikłanego w przynależność do kibicowskiego gangu Twardego (Piotr Stramowski) kończy się, kiedy za sprawą donosu ląduje w więzieniu. Piotr, doświadczony glina, postanawia wyciągnąć brata z celi, w czym wspiera go nowa dziewczyna Ola (Katarzyna Zawadzka), adwokat znajdującą paragrafy na najtrudniejsze przypadki. Spotkanie tej trójki zmienia wszystko i inicjuje serię obfitujących w zwroty akcji wydarzeń. Film ma premierę w piątek w sieci kin Helios.
Repertuar kin
Na teatralnym afiszu
Teatr Dramatyczny
Pierwsza propozycja to spektakl "Samobójca". Związek Radziecki, późne lata 20. Siemionowi Siemionowiczowi Podsiekalnikowowi coraz trudniej znaleźć motywację do życia. Jest bez pracy, jego rodzina cierpi biedę, szans na poprawę losu nie widać. Czuje się oszukany przez los, który nie pozwala mu być człowiekiem genialnym, chociaż zawsze tego chciał. W żonie widzi oskarżyciela swojej beznadziejnej sytuacji, terroryzuje ją, strasząc samobójstwem. Widzi dwa wyjścia: albo śmierć albo kariera wirtuoza gry na helikonie. Żadnego z nich nie jest w stanie spełnić.
Wieść o planowanym samobójstwie, jak "robaczek, który podkradnie się i zaczyna podgryzać" roznosi się w okolicy. Siemiona odwiedzają obywatele których nigdy na oczy nie widział ani oni wcześniej wiedzieli o jego istnieniu. Wszyscy, tak jak Siemion, mają pretensje do losu o to, że są niezauważani, pozbawieni "należnego" miejsca w społeczeństwie. I każdy z nich za swoje niespełnienie obwinia otaczającą rzeczywistość polityczną, której nadrzędną ideą jest eliminacja pojęcia "jednostki" na rzecz "Masy mas", zunifikowanego, bezosobowego narodu, który kocha i wierzy w jedyną słuszną ideę. Samobójstwo Siemiona każdy postrzega jako szansę na wyjście z nijakości, o ile Siemion zadedykuje w liście pożegnalnym swoją "ofiarę z życia" w jego sprawie. Po pustce, w której przebywał, otoczony tłumem pochlebców, Siemion nagle czuje się kimś ważnym i wolnym: "Po raz pierwszy w życiu nikogo się nie boję. I tak umrę. Wszystko mogę! Życie, ja żądam satysfakcji".
Drugi tytuł to "Motyle są wolne". Sztuka napisana przez Leonarda Gershe w latach siedemdziesiątych XX w. w Nowym Jorku, gdzie toczy się akcja utworu, przez samego autora określana "komedią sentymentalną", opowiada historię niepełnosprawnego chłopaka Dona, który w wynajętej kawalerce na Manhattanie po raz pierwszy próbuje samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki. Kiedy poznaje swą ekscentryczną sąsiadkę o dość pogmatwanej przeszłości, początkującą aktorkę Jill, jego poukładany świat zostaje kompletnie zburzony.
To wzruszająca historia dziwnej i trudnej miłości, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji dla młodych i starszych, mająca dostarczyć przede wszystkim rozrywki. Jej głównym atutem są świetnie napisane dialogi. Opowiedziana w konwencji komedii romantycznej, z lekkością i dowcipem, niesie z sobą również głębokie przesłanie, zwracając uwagę na istotne społeczne problemy ludzi borykających się z niepełnosprawnością.
Białostocki Teatr Lalek
"Kulki" to wyprawa w świat kolorowych kulek, które niczym atomy tworzą tajemnicze materialne krainy. W wielości barw i plątaninie dźwięków pojedyncze kuliste elementy łączą się w zadziwiające kompozycje wzbogacając tym samym teatralny wszechświat. Czy w tak wielobarwnej rzeczywistości, poznając i oswajając otoczenie, łatwo odnaleźć prawdziwego przyjaciela? Spektakl jest przeznaczony dla najmłodszych widzów.
Drugą propozycją jest przedstawienie "Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek". Była sobie pewna Żyrafa. Nie różniła się zbytnio od innych Żyraf - jedynym, co ją wyróżniało, był niewyobrażalny, uparty i przyczepiony do niej na stałe pech... Z tego właśnie powodu nikt nie chciał się z nią przyjaźnić - wszyscy bowiem się obawiali, że ów pech może być zaraźliwy. Trzymali się więc od niej z daleka, przez co nasza Żyrafa była bardzo samotna. Aż pewnego dnia zdarzyło się coś zupełnie niezwykłego. Ten spektakl to ciepła, mądra i zabawna opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu.
Dorośli i młodzież mogą wybrać się na "Krzywą wieżę". To na pierwszy rzut oka lekka, skrząca się dowcipem farsa. Pod zwiewnym przebraniem przyjemnej literatury kryje się jednak coś więcej. Głęboki portret współczesnych ludzi - ich wady, niełatwe charaktery i zagmatwane relacje. Oto moskiewskie mieszkanie pewnej pary. Ona - wieczna idealistka, On - niepoprawny lekkoduch. Wkradamy się cichutko do ich świata i podsłuchujemy. Śmiejemy się z ich dialogów, wzruszamy nieporadnością, wreszcie uświadamiamy sobie, jak dużo jest w nich z nas samych. W spektaklu występują: Maria Rogowska i Andrzej Beya-Zaborski.
Repertuar teatrów
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
anna.d@bialystokonline.pl
Przeczytaj także