Kultura na weekend. Gdzie możecie się wybrać? [WIDEO]

2020.01.31 07:40
Koncerty grup Psio Crew i Hunter, nowa wystawa w Centrum Zamenhofa i ciekawe premiery filmowe. W weekend na pewno nie zabraknie propozycji kulturalnych. Zobaczcie, gdzie możecie się wybrać.
Kultura na weekend. Gdzie możecie się wybrać? [WIDEO]
Fot: Bartek Warzecha
Spektakl "Mayday" w Teatrze Dramatycznym

Koncerty: Psio Crew i Hunter

Psio Crew stworzyli Maciej "Kamer" Szymonowicz i Mateusz "Gooral" Górny w 2004 roku w Bielsku-Białej. Artyści zaproponowali oryginalne, nowatorskie połączenie muzyki gooralskiej z elementami m.in. drum and bass, trip hop, nu jazz, dub, ragga. Grupa zagra w sobotę w klubie Fama. Podczas koncertu będzie promować najnowszy album "PsioCrewni". Oprócz nowości zabrzmią energetyczne numery z krążka "Szumi Jawor Soundsystem".



Sprawdź: Premiery Muzyczne: Psio Crew

Hunter to polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza rocka i metalu, z wplecionymi elementami muzyki klasycznej i filmowej. W ciągu ponad 30 lat istnienia zyskał status legendy, wydał kilka płyt studyjnych oraz 4 albumy koncertowe. Zespół kieruje swoje dźwięki i słowa przeciw wojnie, przemocy, nietolerancji i głupocie. Wydawnictwa Huntera zdobywały szerokie uznanie w branży muzycznej (wielokrotnie nominacje do Fryderyków) oraz publiczności (Złoty Bączek, liczne wyróżnienia w plebiscytach pism muzycznych). Wizytówką Huntera jest niepowtarzalny klimat, wieloznaczność, metafory, przedziwne dźwięki i gry słowne, niespotykane instrumenty czy bogate scenografie i ilustrujący muzykę i słowa show podczas koncertów. Grupa zagra w piątek w Zmianie Klimatu.

Sprawdź: Hunter w Zmianie Klimatu

Wernisaż: wystawa w Centrum Zamenhofa

W 2017 roku Żydowskie Muzeum Galicja we współpracy z Jewish Family and Children's Services Holocaust Center of San Francisco zorganizowało wystawę "Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta". Z powodu ogromnego zainteresowania wystawą, zarówno odwiedzających, jak i licznych instytucji, organizatorzy stworzyli jej edukacyjną, podróżującą wersję. Wystawa prezentuje historię Rywki Lipszyc, młodej dziewczyny (we wrześniu 1939 roku miała 10 lat), która swoje zmagania z wojenną rzeczywistością udokumentowała w pamiętniku. Ekspozycję od piątku można będzie obejrzeć w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Sprawdź: Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta

Muzeum Wojska: promocja albumu

"Granatowi" żołnierze. Album biograficzno-fotograficzny funkcjonariuszy Policji Państwowej woj. białostockiego 1919-1939 - oto nowa publikacja wydana przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Autorem książki jest pracownik Muzeum - kustosz Marek Gajewski. Obok podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania poszczególnych jednostek policyjnych (komendy okręgowej, komend powiatowych, urzędów i wydziałów śledczych, komisariatów i posterunków) zawiera w sobie ponad 2 600 not biograficznych funkcjonariuszy mundurowych służby zewnętrznej, śledczej, politycznej i granicznej oraz wykazy cywilnych urzędników i niższych funkcjonariuszy do czynności pomocniczych. Całość wydawnictwa została bogato ilustrowana archiwalnymi fotografiami pozyskanymi ze zbiorów muzealnych, rodzin byłych policjantów i prywatnych kolekcji. Promocja wydawnictwa odbędzie się w piątek.

Sprawdź: Promocja publikacji "Granatowi" żołnierze (...)

W kinie: premiera filmu "Małe kobietki"

Akcja filmu rozgrywa się w Ameryce w latach 60. XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego na wojnie secesyjnej opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, która wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając swoim czterem córkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu. Pomimo ciągłych przeciwności losu, siostrom nie brakuje entuzjazmu i pogody ducha, którymi zarażają wszystkich dookoła, w tym Laurie'go samotnego chłopaka z sąsiedniego domu czy jego tajemniczego, bogatego dziadka. W życiu sióstr nie brakuje też miłosnych uniesień, rozterek oraz prób spełniania własnych marzeń, w szczególności przez najstarszą z nich Jo, która próbuje wydać napisaną przez siebie powieść. Film można od piątku oglądać w kinie Forum.



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Tytułowe "Błoto", przez większą część roku, odcina od świata miejscowość Gamajdy. Po latach do wsi powraca Suchelec, legenda amatorskich wyczynów motocyklowych. Wydarzeniem staje się przybycie nowej nauczycielki, co w miejscowym życiu uczuciowym i towarzyskim powoduje niemałe poruszenie. Kwiat gamajdowskiej kawalerki postanawia wcielić w życie parę pomysłów, których rezultaty potwierdzają, że droga do dojrzałości może niestety stać się komedią i do tego czarną.

Drugą propozycją jest "Mayday" - jedna z najlepszych komedii autorstwa Raya Cooneya - brytyjskiego komediopisarza, określanego jako mistrza farsy. Sztuka opowiada historię taksówkarza-bigamisty, który przez wiele lat wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet. Na skutek wypadku, jego tajemnica wychodzi jednak na jaw, co wywołuje lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawiają, że "Mayday" od ponad trzydziestu lat rozśmiesza publiczność na całym świecie.



Białostocki Teatr Lalek Na najmłodszych widzów czeka "Misiaczek". Niedźwiadki zasypiają na zimę. Co jednak się dzieje, gdy jeden z nich nie może zasnąć? O tym właśnie wielkim problemie małych niedźwiadków opowiada "Misiaczek" - sztuka Marty Guśniowskiej. Czy Misiaczkowi uda się w końcu zasnąć? Czy cenne lekarstwo na sen przyniesie Sroka? Wiewiórka? Krówka? Czy może Zając? Dowiecie się tego wybierając się na pluszowo-poduszkowy spektakl Białostockiego Teatru Lalek.

"Dzikie serce" to wielopoziomowa opowieść o rodzinie, zaufaniu, odpowiedzialności i miłości, wypełniona wartką akcją i widowiskowymi sekwencjami, które zachwycą młodszych i starszych widzów. Jaś, odważny, trochę ciekawski sześcioletni chłopiec, odkrywa tajemnicze pudełko, które kryje w sobie wielką tajemnicę. Otwarcie pudełka daje mu wspaniałą moc, ale czy chłopiec poradzi sobie z odpowiedzialnością, która spada na jego barki? Czy będzie w stanie pomóc sobie i swojej rodzinie?

Z kolei "Końcówka. Akt bez słów" to spektakl realizowany w oparciu o arcydzieła dramaturgii XX wieku autorstwa mistrza teatru absurdu i czarnej komedii - Samuela Becketta. Przedstawienie w groteskowy sposób podejmuje problem starości, zmierzchu cywilizacji i wartości, jakie budowały humanistyczną wizję świata.

Repertuar teatrów

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1426 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39