Przegląd teatralny: kierunek "Wschód"
W sobotę rusza Kierunek "Wschód" - przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. W trakcie tegorocznego wydarzenia W Dramatycznym będą gościć teatry m.in. z Białorusi i Ukrainy, ale także z Bielska-Białej i Rzeszowa. W 2017 roku w Białymstoku swoje spektakle zaprezentowały zespoły Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi oraz Teatru im. Tarasa Szewczenki z Charkowa na Ukrainie.
Program: Festiwal "Kierunek Wschód"
Stand-up w Famie: rusza sezon
Rozpoczyna się sezon jesienno-zimowy i cykliczne spotkania z dobrym stand-upem w Famie. W niedzielę wystąpią Jacek Stramik i Piotr Szulowski. Imprezę poprowadzi Mieszko Minkiewicz. W programie jest też openmic.
Sprawdź: Mocne uderzenie stand-upu: Jacek Stramik i Piotr Szulowski
Jazz na BOK-u: koncert New Bone
New Bone to kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Czterema płytami (w tym trzema autorskimi) utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu. Zapisała się także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze.
Sprawdź: Jazz na BOK-u
Muzyka dawna: jubileuszowy koncert
To już 20 lat, od kiedy powstał Zespół Muzyki i Tańca Dawnego "Capella Antiqua Bialostociensis". Z tej okazji Dom Kultury "Śródmieście" organizuje koncert - odbędzie się on w sobotę w auli widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. Zespół powstał w 1998 roku jako instrumentalno-wokalno-taneczny; obecnie pracuje grupa taneczna zespołu i liczy 36 osób. Koncertuje w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych i barokowych strojów dworskich. W repertuarze ma tańce dworskie starofrancuskie, włoskie, angielskie i polskie.
Sprawdź: 20-lecie Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego "Capella Antiqua Bialostociensis"
Wystawa: ZHP w plenerze
Ekspozycja przygotowana została z materiałów użyczonych przez obecnych i byłych harcerzy oraz wszystkich sympatyków harcerstwa. Jej piątkowe otwarcie będzie doskonałą okazją do odnowienia wspomnień, spotkania dawno niewidzianych znajomych, pokazania fragmentu własnej historii życia dzieciom i wnukom. Autorkę wystawy jest pracownica Muzeum Wojska w Białymstoku Joanna Iwaniuk.
Sprawdź: Otwarcie wystawy plenerowej: "100 lat ZHP w fotografii"
W kinie: premiera filmu "Kamerdyner"
Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Od piątku w kinach sieci Helios film "Kamerdyner".
Repertuar kin
Na teatralnym afiszu
Teatr Dramatyczny Nowy sezon artystyczny Teatr Dramatyczny rozpoczął od premiery sztuki nawiązującej do noweli "Śmierć w Wenecji" Tomasza Manna oraz filmu w reżyserii Luchino Viscontiego - opowieści o starzejącym się utytułowanym literacie Gustawie von Aschenbachu. Na scenie foyer nie ma tradycyjnej widowni. Widzowie mogą siedzieć lub leżeć w dowolnie wybranym miejscu. Spektakl "Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający" ma performatywny i interaktywny charakter. Aktorzy grają wśród publiczności.
BTL "Robot i Motylek" to przedstawienie o trwałych i głębokich uczuciach, jakie mogą połączyć każdego z nas, a także o bardzo kruchym i ulotnym pięknie, które warto w porę dostrzec. Spektakl powstał na podstawie historii napisanej przez litewską autorkę Vytautė Žilinskaitė. To opowieść o robocie, który zakochuje się w stworzeniu z zupełnie innego świata – w motylku. Dzięki krótkiej znajomości mechaniczny bohater odkrywa prawdziwe uczucia, takie jak miłość, empatia, przywiązanie, ale również i strach, i żal. Przedstawienie ma interaktywny charakter.
Repertuar teatrów
Za miastem
25 zawodników z sześciu krajów, weźmie udział w finałowej rundzie Pucharu Toru Polskiego w łucznictwie konnym. Zawody rozegrane zostaną w weekend w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Ponadto w programie jest historyczne wydarzenie - rekonstrukcja bitwy pod Łubniami. Towarzyszyć jej będzie też kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych.
Sprawdź: Finał Pucharu Toru Polskiego w łucznictwie konnym
Grupa Raz Dwa Trzy będzie gwiazdą 25-lecia obchodów Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym. Koncert zaplanowano w sobotę w Kleosinie. Krótki występ przygotował też chór Ośrodka Kultury "Viva Arte".
Sprawdź: 25 lat OK w Juchnowcu Kościelnym
Karol Radzimowski (duduk) i Mateusz Chmielewski (akordeon) wystąpią podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. Zainaugurowany w 2005 roku Międzynarodowy Festiwal w Wasilkowie jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w województwie podlaskim. To jego 14. edycja. Koncert odbędzie się w niedzielę, wstęp jest wolny.
Program: XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego
"Wczoraj spotyka dziś" - pod taki hasłem odbędzie się pokaz mody w Gródku. Panie, które wyjadą na wybieg - zarówno uczennice szkoły, jak i seniorki - przedstawią kreacje z dawnych lat, ubrania z duszą, ale zapomniane. Dodatkową atrakcją będzie koncert muzyki poważnej w wykonaniu Serafina Skowrońskiego oraz gitarzysty Romana Tarasewicza. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę.
Sprawdź: Pokaz mody "Wczoraj spotyka dziś"
anna.d@bialystokonline.pl