Energetyczna przyszłość gmin
Gminy Michałowo, Zabłudów, Gródek i Tykocin – są zrzeszone w tzw. Klastrze Energii Michałowo, który został utworzony w połowie 2017 roku. Został on zawiązany wokół biogazowni rolniczej (Zielona Energia Michałowo) i znajdującej się obok farmy fotowoltaicznej. Poszczególne gminy dołączały do niego stopniowo. Później na ten krok zdecydował się także Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie oraz Dom Pomocy Społecznej Jawor.
- Po powstaniu biogazowni nie poprzestano na tym działaniu komercyjnym, a władze samorządowe i przedsiębiorcy rozszerzali działalność klastra. Z innych gmin i powiatów przyjeżdżają samorządowcy, by zobaczyć, jak działa Klaster w Michałowie. Klaster w praktyce to wytwarzanie energii i jej zużywanie na lokalnym rynku. Nasz Klaster ma duży potencjał i mogę zapewnić, że możliwa jest samowystarczalność energetyczna gmin, wytwarzanie energii i jej konsumpcja – mówi Daniel Raszkiewicz, koordynator Klastra.
Wziął on udział w podsumowaniu ponad 2-letniej działalności tego podmiotu i dyskusji o tym, jaka jest jego przyszłość – np. czy w najbliższym czasie gminy zrzeszone w klastrze mogą zostać w końcu samowystarczalne energetycznie.
- W ciągu ostatnich miesięcy uczestniczyłem w różnych spotkaniach, prezentując funkcjonowanie Klastra Energii Michałowo i wszędzie klaster był odbierany jako modelowy. Nasz Klaster może się stać ambasadorem innowacyjnego Podlasia – powiedział Daniel Raczkiewicz.
Michałowo z szeregiem pomysłów
Gmina Michałowo wśród projektów energetycznych może pochwalić się modernizacją oświetlenia ulicznego, budową sieci cieplnej oraz instalacją systemu pomiaru zanieczyszczeń. Gmina planuje rozbudowę sieci ciepłowniczej z około 1100 do 4000 i podłączenie do niej większości budynków użyteczności publicznej. Obecnie z tańszej energii cieplnej korzysta kryta pływalnia i szkoła podstawowa oraz dwóch przedsiębiorców. W planach jest budowa drugiej biogazowni rolniczej o takiej samej mocy 600 kW. Obok są tereny inwestycyjne dla zainteresowanych odbiorem tańszej energii cieplnej inwestorów.
- Zamierzamy wybudować przedszkole w technologii pasywnej i Centrum Aktywności Lokalnej, i bazę sportowo-rekreacyjną również w technologii pasywnej. CAL powstanie w dawnym budynku urzędu miejskiego. Zamierzamy również utworzyć Centrum Technologii Energetycznych przy CAL, w którym można by poznać cały proces wytwarzania energii, przyjrzeć się z bliska. Takie Centrum miałoby duże możliwości edukacyjne, np. dla uczniów – podsumował plany samorządu na najbliższe lata burmistrz Michałowa Marek Nazarko.
Działają wszyscy
Pozostałe gminy, członkowie Klastra również realizują projekty energetyczne.
- Każda gmina ma swoje walory, swoje bogactwo i wartość przyrodniczą, i chcemy je zachować, realizując działania w kierunku OZE – mówi wójt Gródka Wiesław Kulesza. -
Gródek planuje montaż kotłowni na paliwo stałe, która zapewni ogrzewanie i ciepłą wodę w budynkach zespołu szkół i przedszkola, zbudowanie nowej oczyszczalni ścieków i nową stację uzdatniania wody, panele fotowoltaiczne i kotłownie lokalne oraz zmianę oświetlenia ulicznego na lodowe i zmodernizowanie budynku urzędu gminy.
Gmina Zabłudów jest już po częściowej zmianie oświetlenia ulicznego, planuje zamontowanie solarów i fotowoltaiki, termomodernizację budynków użyteczności. W planach jest budowa farmy fotowoltaicznej i biogazowni. Tykocin natomiast przeszedł audyt energetyczny, który pokazuje, że wymiana lamp ulicznych przyniesie oszczędności na poziomie 60 proc. Zamierza też budowę paneli fotowoltaicznych na budynkach oraz wykorzystanie ekologicznych środków transportu.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl