Fundacja Obowiązek Polski już po raz drugi organizuje "Paradę Branickich". Celem imprezy jest przybliżenie sylwetek rodu Branickich, a także prezentacja formacji wojskowych z czasów króla Jana III Sobieskiego.
- Zapraszam na wyjątkowe wydarzenie. Przygotowaliśmy coś, co spotkało się z bardzo dobrym odbiorem rok temu. Czyli Parada Branickich. W sposób aktywny chcemy przedstawiać rolę całego rodu Branickich w krzewieniu patriotyzmu, w rozpowszechnianiu polskiej kultury. I ku chwale oręża polskiego. Organizujemy to w ramach projektu "Polska zwycięska" - mówił Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski. - Odwołujemy się do wieku, który był słynny ze spektakularnych zwycięstw polskiego oręża, a w szczególności husarii.
Jak zapowiada Dariusz Wasilewski, zostanie przedstawiona scena rodzajowa na dziedzińcu Pałacu Branickich, która w sposób radosny i ekscytujący zaprezentuje podstawowe formacje wojskowe z królem Janem III Sobieskim na czele.
- Po raz pierwszy w Białymstoku król pojawi się konno, w oryginalnej zbroi, czyli karacenie. Przy Pałacu będzie na niego oczekiwała królowa Marysieńka, odbędzie się prezentacja trzech podstawowych formacji, z którymi Branicki współpracował – dodał Wasilewski.
Jak mówią organizatorzy, w tym roku szczególną uwagę zwracają na Stefana Mikołaja Branickiego, który był ojcem tak dobrze znanego białostoczanom Jana Klemensa.
- Stefan Mikołaj Branicki to skromny ojciec, który przez swoje wysiłki i zabiegi i walkę w czasie Wiktorii Wiedeńskiej, uzyskał funkcję wojewody podlaskiego. Chcemy go pokazać na tle husarii podlaskiej, wracającej z bitwy pod Parkanami, która zakończyła odsiecz wiedeńską. Będą z nami Komputowa Chorągiew Czarnieckiego, która zieje ogniem i strzela z armat oraz Tatarzy, którzy wiernie służyli królowi Janowi, a potem osiedlili się w naszym województwie, na końcu w sposób dynamiczny zrobimy przedstawienie z dużą ilością husarii konnej – zachęcał Dariusz Wasilewski.
Całe wydarzenie rozpocznie się w niedzielę (18.09) o godz. 13:30 mszą w rycie klasycznym z chorałem gregoriańskim w Starej Farze. Po tym uformowany zostanie pochód, który ruszy spod Ratusza, a zakończy na dziedzińcu Pałacu Branickich.
Uwaga! W razie załamania pogody odbędzie się jedynie msza, a sam pochód zostanie przeniesiony na inny termin. Należy śledzić profil Podlaskiej Chorągwi Husarskiej na Facebook'u, gdzie pojawiają się bieżące informacje.
Program wydarzenia.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl