Do 23 sierpnia można wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących nadania nazwy stadionowi miejskiemu w Białymstoku. Można wybrać jedną z trzech propozycji.
– Mieszkańcy zainteresowani udziałem w konsultacjach powinni wypełnić ankietę zawierającą propozycje nazwy, jaką może otrzymać stadion miejski. Do wyboru są następujące propozycje: im. 42. Pułku Piechoty, im. Mariana Zyndrama Kościałkowskiego, im. Seweryna Nowakowskiego – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Zachęcam do udziału w ankiecie.
Opinie można składać w wersji elektronicznej (w plikach nieedytowalnych .pdf lub .jpg, na adres konsultacje@um.bialystok.pl) i papierowej. Wypełnione ankiety papierowe można zostawić w kilku punktach: w Kancelarii Ogólnej Departamentu Organizacyjnego i Nadzoru UM przy ul. Słonimskiej 1, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J.K. Branickiego 3/5, w Departamencie Kultury, Promocji i Sportu przy ul. Słonimskiej 8, w Centrum Aktywności Społecznej UM przy ul. św. Rocha 3, w budynku stadionu miejskiego przy ul. Słonecznej 1.
Historyczne postacie
42. Pułk Piechoty to oddział piechoty Armii Polskiej we Francji, Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Jego żołnierze tworzyli założony w 1920 r. Wojskowy Klub Sportowy 42. Pułku Piechoty Białystok, który w tamtym okresie był najlepszym klubem w Białymstoku. Od 1932 r. WKS zaczął funkcjonować pod nazwą BKS Jagiellonia Białystok.
Kolejna propozycja to imię Mariana Zyndrama Kościałkowskiego – polskiego polityka związanego z obozem piłsudczykowskim, premiera Rzeczpospolitej Polskiej, podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, w latach 1930-1934 wojewody białostockiego. To pomysłodawca i inicjator utworzenia Jagiellonii jako mocnego ośrodka sportowego oraz pierwszy honorowy prezes klubu.
Wśród propozycji jest też nazwa imienia Seweryna Nowakowskiego - prezydenta Białegostoku w latach 1934-1939. Nazywany "budowniczym nowoczesnego Białegostoku", mocno angażował się w pracę na rzecz miasta oraz w jego sportowy rozwój. Aktywnie uczestniczył w życiu Wojskowego Klubu Sportowego Jagiellonia, sprawując funkcję wiceprezesa klubu w latach 1935-1939. Rok 2019 jest w Białymstoku Rokiem m.in. Seweryna Nowakowskiego.
Sponsor nie wypchnie patrona
Od kilku lat trwają poszukiwania sponsora tytularnego dla stadionu. Rozpoczęły się one już w 2015 roku. Do przetargu zgłosiły się wówczas dwie firmy – Adampol i Electrum, jednak ostatecznie, po nieudanych negocjacjach, nie udało się dojść do porozumienia żadną z nich. Nadanie jednej z wyżej wspomnianych nazw nie znaczy jednak, że zakończą się poszukiwania firmy, która za umieszczenie swojej nazwy gotowa byłaby zapłacić.
- Przez kilka lat staraliśmy się znaleźć sponsora tytularnego, na razie nie przyniosło to efektu, ale nadanie nazwy stadionowi nie wyklucza dalszych poszukiwań sponsora. Postanowiliśmy jednak nie czekać – mówi Urszula Boublej, rzecznik prezydenta Białegostoku.
Trzeba przyznać, że znalezienie tego typu sponsora nie jest łatwym zadaniem. Liczyć na to mogą tylko największe obiekty w dużych miastach, w które inwestują zazwyczaj spółki Skarbu Państwa, czego przykładem jest PGE Narodowy. Zdarza się też sponsorem obiektu jest firma, której właściciel zarządza także grającym na nim klubem.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl