1234 to jedno z najpopularniejszych haseł ustanawianych przez właścicieli kart płatniczych czy dostępu do sieci. Często wybieramy proste, przewidywalne ciągi cyfr, co wpływa negatywnie na nasze bezpieczeństwo.
Alternatywą do hasłowego zabezpieczania danych są systemy biometryczne - gwarantują one właścicielowi wyłączną dostępność. Nie trzeba nic pamiętać, wystarczy tylko być.
ID Biometria to metoda mierzenia zestawu cech biologicznych, które każdy z nas posiada niemalże od urodzenia, a które dają pewność co do niepowtarzalności. Dzięki niej można zidentyfikować m.in. układ linii papilarnych czy wzorzec naczyń krwionośnych siatkówki oka.
Takie zaawansowane techniki będą niedługo tworzone w Białymstoku. Politechnika Białostocka zbuduje nowe laboratorium z prywatnego grantu.
- Badaniu mogą podlegać również cechy behawioralne, czyli te związane z indywidualnym zachowaniem jednostki, jak odręczny podpis, sposób mówienia czy chodzenia, a nawet styl pisania na klawiaturze komputera – mówi profesor Khalid Saeed z Politechniki Białostockiej, który uzyskał dofinansowanie z Motorola Solutions Foundation na budowę laboratorium biometrycznego.
Zastosowania metod biometrycznych są różne i taka jest również ich skuteczność: w niektórych błąd trafia się w jednym na 50, na 500, a nawet na 10 milionów przypadków. Naukowcy twierdzą, że największą skuteczność ma metoda oparta na 3 parametrach: rysach twarzy, modulacji głosu i liniach papilarnych. Mierzenie tych cech pozwala rozpoznawać poszczególnych ludzi, co w połączeniu z nowoczesnymi aplikacjami daje możliwość dostępu lub jego braku do miejsc, sieci, danych i urządzeń.
monika.zysk@bialystokonline.pl